34. krog |  Maribor, Ljudski vrt |  11.05.2016 ob 16.00  | Prenos: Kino

2 : 3

Rudar Velenje

Sodniki: Ponis Roberto (glavni sodnik), Prelog Gorazd (1. pomoč), Zupančič Primož (2. pomoč) , Obrenović Rade (4. sodnik)
Delegat: Režonja Slavko
Št. gledalcev: 4000

Pred tekmo: Maribor - Rudar Velenje

Prva liga Telekom Slovenije, 34. krog

11. 5. 2016, ob 16:00: MARIBOR – RUDAR VELENJE

Neposredni prenos: Pop Kino

Stadion: Ljudski vrt, kapaciteta 12.994 sedežev (povprečen obisk: 4.385 gledalcev)

- odrasli: 12 evrov
- mladostniki do 15. leta: 6 evrov
- tribuna jug: 4 evre
- predprodaja z znižano ceno

MARIBOR:

Prepoved nastopa:  Željko Filipović

Mariborčani so v sobotnem derbiju, ki ga je spremljalo rekordno število gledalcev na tribunah in pred televizijskimi ekrani, uprizorili enega bolj dramatičnih preobratov. Po izenačenju v 81. minuti, ko je najstrožjo kazen izkoristil Milivoje Novaković, so Štajerci do pomembnih treh točk prišli v 93. minuti, ko je kapetan Marcos Tavares strel Aleša Mertlja preusmeril v ljubljansko mrežo. Maribor se je točkovno izenačil z Olimpijo, ki pa ima zaradi boljše gol razlike v medsebojnih dvobojih tri kroge pred koncem boljše izhodišče. Vijolice morajo za morebiten naskok na vrh lestvice v zadnjih treh krogih upati, da Olimpija ne bo vknjižila vseh devetih točk. V ostrem ritmu zaključka sezone se bo moštvo trenerja Darka Milaniča, ki bo znova pogrešal Željka Filipovića, najprej udarilo z Rudarjem, ki se še bori za potrditev prvoligaškega obstanka.

Milivoje Novaković, napadalec Maribora: »Po tej zmagi vlada lepo vzdušje v klubu, v mestu in s to pozitivno energijo lahko gremo naprej. Toda ne bo lahko, ne smemo podcenjevati nikogar. Zdaj vsi pričakujejo novo zmago, kar pa ni samoumevno. Vse moči moramo usmeriti k Rudarju, odmisliti derbi. Še vedno smo lovci, tega nikakor ne smemo pozabiti. Drugi polčas v Ljubljani je pokazal, kaj zmoremo. Ekipa ima potencial, to pa moramo prikazati vseh 90 minut. Preveč je nihanj v igri, ki se jih moramo znebiti. Odpraviti je treba določene pomanjkljivosti, željo, bojevitost moramo ohraniti na najvišji ravni in iz tega bo prišla tudi želena igra.«

Milivoje Novaković je po začetnem prilagajanju na zahteve slovenskih nogometnih zelenic ujel dobro strelsko formo. Reprezentančni napadalec je v zadnjih sedmih tekmah zabil ravno toliko zadetkov, od tega je bil petkrat uspešen v Prvi ligi Telekom Slovenije. Ljubljančan v vijoličastem dresu se je v Stožicah izkazal s tvegano izvedbo enajstmetrovke, saj je okroglo usnje poslal pod stičišče prečnika in desne vratnice.

Marcos Tavares je bil znova junak pomembne zmage Maribora. Brazilec s slovenskim potnim listom je najboljši strelec derbijev z Olimpijo, ob tem pa se je mariborski kapetan podpisal še pod 400. zadetek v letošnji sezoni. Tavares se lahko še z boljšo statistiko kot v derbijih z Olimpijo pohvali v tekmah z Rudarjem, saj je v gol Rudarja doslej pospravil že 12 zadetkov, zadnja dva v jesenskem obračunu v Ljudskem vrtu, ko so vijolice slavile s kar 7:1.

Dani zadetki Maribora po položajih po 33. krogu:

RUDAR VELENJE:

Prepoved nastopa: Senad Jahić

Velenjčani so v sobotnem dvoboju s Koprom zapravili možnost, da bi z zmago potrdili prvoligaški obstanek, saj se je tudi srečanje v Novem mestu izšlo po velenjskih željah. Rudar je moral pred domačimi gledalci priznati 15. poraz v letošnji sezoni, drugega v zadnjih treh krogih. S porazom so si knapi malce zapletli položaj, saj se je Koper približal na štiri točke zaostanke, četo trenerja Jerneja Javornika pa v zadnjih treh tekmah sezone čakajo zahtevne preizkušnje. Še pred dvobojema z Olimpijo in Celjem se bo velenjsko moštvo brez kaznovanega Senada Jahića odpravilo v Ljudski vrt, v katerem je jeseni doživelo najvišji poraz sezone. Čeprav so gostje z golom Damjana Trifkovića povedli že v drugi minuti, je sledil hiter odgovor vijolic in za hrbtom Mateja Radana, nekdanjega vratarja Maribora, je končalo sedem zadetkov.

Jernej Javornik, trener Rudarja: »Vedeli smo, da bo borba za obstanek potekala do konca. V tekmi proti Kopru bi lahko potrdili obstanek, žal nam ni uspelo, vsi smo si želeli, ampak očitno bomo to morali prestaviti na kasneje, čeprav menim, da je Krka že v položaju, ko nas ne more prehiteti. Odločamo o sebi. Radi bi obstali v ligi, radi bi se izognili dodatnim kvalifikacijam in to je glavni cilj.«

Matej Radan je bil eden od junakov uspešne aprilske serije, v sklopu katere je Rudar vknjižil štiri zaporedne zmage. Čeprav so Velenjčani v zadnjih treh krogih vknjižili zgolj točko, je Mariborčan nadaljeval z dobrimi predstavami. Otrok Maribora je jeseni že zagodel bivšemu klubu, saj sta se tekmeca v prvem dvoboju letošnje sezone tudi po zaslugi Radana razšla brez zadetkov. Čeprav obramba Rudarja ne velja za najbolj trdno, velja omeniti podatek, da sta kar 23 od skupno 48 zadetkov v mrežo Rudarja pospravila Maribor in Olimpija.

Čeprav so Velenjčani v letošnji sezoni povzročili že nekaj preglavic, Rudar velja za nasprotnika, proti kateremu Maribor vpiše največ zmag. To velja še posebej za tekme v Ljudskem vrtu, ki so ga knapi doslej zgolj osemkrat zapuščali neporaženi. Mariborčani so pred domačimi gledalci dobili 28 medsebojnih tekem, izgubili pa zgolj štirikrat, nazadnje ob koncu sezone 2013/14. Tedaj sta za zmago gostov zadela Matej Podlogar in Denis Klinar.