
Vse od leta 2005, ko je bil na jugovzhodni obali Turčije v provinci Antalya prvi seminar se najboljši slovenski sodniki in sodnice vsakoletno vračajo v trening bazo pod gorovjem Taurus, kjer v pripravljaljem kampu usklajujejo kriterije in opravijo zaključno fizično nadgradnjo telesne pripravljenosti pred spomladanskimi izzivi na zelenicah.
Po vrsti 21. ključni zimski seminar ob sredozemski obali je v hotelu Gloria Verde v Beleku je včeraj odprl podpredsednik ZNSS Robert Krajnc in pozdravil 33 elitnih sodnikov od tega 15 iz liste video sodnikov, 3 video sodnike (VAR), 9 mednarodnih pomočnikov ter štiri mednarodne sodnice, v družbi katerih je še 13 članov vodstva ZNSS med katerimi je tudi podpredsednik NZS Stanko Glažar iz Hajdine (predsednik MNZ Ptuj). Slednji je v uvodnem nagovoru v imenu predsednika Nogometne zveze Slovenije Radenka Mijatovića in generalnega sekretarja Martina Koželja vsem skupaj zaželel kvaliteten in uspešen seminar.
Po elektronskem testiranju teoretičnega znanja iz Pravil nogometne igre na izobraževalnem portalu ZNSS so se sodniki razdelili v osem skupin, kjer so pregledali in kasneje analizirali številne dogodke v kazenskem prostoru ter resne in brezobzirne prekrške iz mednarodnih klubskih in reprezentančnih tekmovanj, ki sta jih je pripravila član Uefinega sodniškega odbora Vlado Šajn in nekdanji mednarodni sodnik Darko Čeferin (FIFA od 2000-2011).
Ponedeljkov večerni čas so arbitri sprva posvetili analizi dogodkov v kazenskem prostoru iz tekmovanj NZS, za konec uvodnega dne pa je član komisije za sodniške zadeve Drago Kos (FIFA od 1998- 2006) opravil predavanje na temo "Sodniki niso samo navadni odločevalci".
Torkovo dopoldne je bilo z delom po skupinah in uniformnimi zaključki namenjeno obravnavi igre z roko, vodenju in protestom, Slavko Vinčić (FIFA od 2010) pa je predaval na temo sodelovanja med sodnikom in kapetanom. V večernem terminu bo strokovnjak za telesno pripravo Mitja Novak opravil še predavanje o pomenu treninga hitrosti.
Popoldanski del je vsakodnevno namenjen telesni pripravi s specifičnimi fizičnimi trening različne intenzivnosti in sprememb hitrosti ritma. Današnja tema treninga bo visokointenziven video test na igrišču, kjer gre za kombinacijo praktičnega s fizičnim treningom, saj video test ob primerjalni ravni telesnega napora na sami tekmi simulira dejansko situacijo presoje dogodka na igrišču.
Sodniki se bodo razdelili v dve skupini skupini, kjer bodo pred vsako presojo (ogled vide oposnetka na ekranu) v dveh serijah opravili po 10 ponovitev v smeri teka na igrišču v obliki črke M in dolžine 130 metrov od tega 5 metrov vzvratnega gibanja, 5 metrov bočnega gibanja, ostalo gibanje pa je premočrtno. Časovno traja ena ponovitev enega sodnika 30 sekund teka, kateremu sledi video ogled, poročilo inštruktorju glede tehnične in disciplinske odločitve ter minuta počitka (ogled posnetka, poročilo inštruktorju in prihod na start za opravljanje serije). Skupna pretečena razdalja bo tako 2.600 m, posamezna serija pa je poteka 15 minut.
Tekst: NZS/ ŽD