Maribor izločil švedskega prvaka

Nogometaši Maribora so v Stockholmu proti AIK-u na povratni tekmi drugega kroga kvalifikacij za ligo prvakov sicer izgubili z 2:3 (1:2, 0:1), a so se uvrstili tretji krog kvalifikacij, ker so na prvi tekmi doma zmagali z 2:1.

AIK – Maribor 3:2* (2:1, 1:0)

* Po podaljških, prva tekma Maribor - AIK 2:1, naprej Maribor

Stadion Friens Arena, gledalcev 19.179, sodniki: Jaccottet, Jobin, Sbrissa (vsi Švica).
Strelci: 1:0 Karlsson (4.), 1:1 Kotnik (48.), 2:1 Larsson, 3:1 Elyounoussi (93.), 3:2 Cretu (117.)
Rumeni karton: T. Elyounoussi, Saletros, S. Larsson; Cretu, Peričić, Vrhovec, Pirić.
Rdeči karton: /.

Maribor: Pirić, Milec, Ivković, Peričić, Viler, Vrhovec (od 106. Kramarić), Cretu, Hotić, Kotnik (od 91. Požeg Vancaš), Kronaveter (od 118. Pihler), Tavares (od 86. Mešanović).
AIK: Linner, Granli (od 106. Dimitriadis), Karlsson, Mets, S. Larsson (od 103. Hussein), Adu, Obasi (od 32. Sigthorsson), Lundstrom (od 76. Rashidi), Saletros, Elyounoussi, Goitom.

Pred tednom dni so si v Ljudskem vrtu Mariborčani priigrali ugodno izhodišče proti švedskemu prvaku, ki so ga izločili po minimalnem porazu in podaljšku v gosteh, ter se bodo v nadaljevanju pomerili z norveškim Rosenborgom, ki je izločil beloruski Bate Borisov.

Trener Maribora Darko Milanič si je pred tekmo želel in tudi napovedoval, da bo njegova ekipa igrala na zmago in skušala čim dlje zdržati brez prejetega gola. A so domači že na začetku pritisnili in iz drugega kota zadeli. Izvajal ga je Sebastian Larsson, ki je zbral prek 350 tekem v angleški premier ligi. V četrti minuti je bil nato branilec Per Karlsson dobro postavljen nekaj metrov od prve vratnici in je z glavo poslal žogo prek za glavo nižjega Blaža Vrhovca v mrežo.

Mariborčani so v nadaljevanju vzpostavili ravnotežje, v 11. minuti je zapretil Hotić, vendar izrazitih nevarnosti za vrata gostiteljev tudi v nadaljevanju ni bilo. Kot tudi ne na drugi strani, kjer je v 23. minuti sicer norveški reprezentant Tarik Elyounoussi, rojen v Maroku, zgrešil žogo v kazenskem prostoru Štajercev. V 35. minuti je po podaji Roka Kronavetra odbito žogo, ki se je nevarno približevala prečki, vratar Oscar Linner poslal v kot. Gostitelji so ob koncu prvega dela ponovno pritisnili in Larsson je od daleč v zadnji minuti poslal žogo mimo leve vratnice.

V drugem delu je sam uvod pripadel gostom in Andrej Kotnik se je v 48. minuti dobro znašel v sredini kazenskega prostora gostov. Kapetan Marcos Tavares je bil nekaj prej pri žogi, ki se je odbila od domače obrambe, Kotnik pa jo je poslal v mrežo za izenačenje.

Larsson je v 54. minuti s prostega strelja nevarno streljal, Kenan Pirić pa je žogo odbil. Že minuto pozneje je Larsson znova nevarno streljal, mariborski vratar je žogo odbil, a le do Kolbeinna Sigthórssona, ki je zadel vratnico.

Larsson je v 61. minuti s pravo mojstrovino znova prinesel prednost domačim, ko je s roba kazenskega prostora sprožil neposredno na vrata s prostega strela in mimo živega zidu zadel zgodnji desni kot vrat nemočnega Pirića. Ta se je izkazal v 71. minuti, ko je oster strel Lundstroma preusmeril v polje.

Že ob koncu tretje minute dodatnega dela je po dolgi podaji Martin Milec neuspešno posredoval, Tarik Elyounoussi pa je poslal žogo nekoliko levo od leve vratnice v gol gostov. V nadaljevanju sta najbolj nevarna strela sprožila Bilal Hussein, ki je zamenjal igralca tekme Larssona, in Kronaveter. Drugi del podaljška je prinesel preobrat v korist slovenskega prvaka.

Najprej je Jasmin Mešanović zgrešil izjemno priložnost po protinapadu v 116. minuti, v nadaljevanju napada pa je minuto pozneje Romun Alexandru Cretu po strelu z glavo po podaji Mitje Vilerja poskrbel za nadaljevanje upanja Maribora za nov preboj v skupinski del lige prvakov, ki ga je z dvema obrambama v finišu obračuna potrdil še vratar Pirić.

Tekst: STA, MKo