14. krog |  Maribor, Ljudski vrt |  20.10.2012 ob 20.00  | Prenos: TV Slovenija 2

1 : 0

Olimpija

Sodniki: Skomina Damir (glavni sodnik), Žunič Matej (1. pomoč), Kogej Milan (2. pomoč) , Čeferin Darko (4. sodnik)
Delegat: Knafelc Aldo
Št. gledalcev: 9000

Maribor na koncu vendarle strl odpor Olimpije

Maribor - Olimpija Ljubljana 1:0 (0:0)

Maribor, 20. oktobra (STA) - Nogometaši Maribora so v derbiju 14. kroga 1. SNL premagali Olimpijo z 1:0 (0:0). Edini gol je dosegel Marcos Tavares v 89. minuti, z zmago pa imajo Mariborčani zdaj devet točk naskoka pred Ljubljančani, ki so končali niz sedmih zaporednih zmag.

Stadion v Ljudskem vrtu, gledalcev 9000, sodniki: Skomina (Koper), Žunič (Kranj) in Kogej (Idrija).
Strelec: 1:0 Tavares (89.).

Maribor: Handanović, Milec, Rajčević, Vidović, Mejač, Ibraimi (od 87. Črnic), Mertelj (od 77. Ploj), Cvijanović, Mezga, Tavares (od 90. Dodlek), Berić.
Olimpija: Šeliga, Fink, Zarifović, Delamea Mlinar, Salkić, Božič, Lovrečič, Omladič, Kapun (od 74. Zorc), Vicente, Šporar (od 80. Škerjanc).

Rumeni kartoni: /.
Rdeči karton: Zarifović (29.).

Po reprezentančnem premoru je bil že takoj na sporedu večni derbi med Mariborom in Olimpijo. Favorizirani Maribor je na koncu tudi zmagal, pa čeprav je dolgo kazalo, da bodo gostje iztržili veliko točko, ki bi bila zanje še večja, ker so več kot uro igrali le z desetimi nogometaši. A je domače pristaše tik pred koncem tekme razveselil Tavares, ki se je tako tudi odkupil za zgrešeno enajstmetrovko iz prvega polčasa, uspeh pa je vijoličastim tudi vlil samozavest pred četrtkovo tekmo evropske lige, ko bodo igrali s Tottenhamom. Tudi ta derbi pa ni minil brez neredov, policisti so ob polčasu izpraznili del tribune, kjer so bili navijači iz Ljubljane.

Domači so zapravili kopico priložnosti. Glavni "krivec" je vratar Ljubljančanov Aleksander Šeliga, ki je bil junak tekme. Ubranil je enajstmetrovko, v obdobju, ko so Ljubljančani imeli igralca manj, pa je napadalce Maribora spravljal v obup.

Tekma se je začela s pobudo domačih, le redki so bili poskusi gostov. Agim Ibraimi, ki je v zadnjem času v dobri formi, je bil motiviran. Podajal je uporabne žoge, večkrat se je odločil za strel. V 13. minuti je njegov strel z 20 metrov Šeliga odbil čez gol. V 22. minuti so domači zahtevali enajstmetrovko. Aleš Mejač je podal z leve strani, Šeliga je žogo slabo odbil, pred golom se je znašel Robert Berić. Delamea in Zarifović sta ga potisnila v gol, žoga pa je šla mimo vrat. V 29. minuti je sledil eden ključnih trenutkov tekme. V protinapadu se je znašel Dejan Mezga, ki je sam krenil proti vratom tekmecev, Aris Zariforić ga je tik pred Šeligo zrušil. Sodnik Damir Skomina je dosodil enajstmetrovko, Zarifoviću pa z rdečim kartonom pot v slačilnico. Toda Šeliga je ubranil strel Tavaresu in kljub premoči državnih prvakov je izid ostal pri začetnih 0:0.

Večji del igre je tudi v nadaljevanju potekal na polovici gostov. V 48. minuti je Ibraimi poskušal s 30 metrov, a je Šeliga žogo spravil v kot. V 71. minuti se je Ibraimi upravičeno prijel za glavo. Domači so izpeljali protinapad, Šeliga je bil že premagan, toda na golovi črti je bil Antonio Delamea, ki je z glavo v zadnjem trenutku odpravil nevarnost. V 77. minuti pa so priložnost dočakali tudi gostje. Anže Zorc se je odločil za strel z roba kazenskega prostora, Jasmin Handanović, ki je na tekmi imel malo dela, je žogo s težavo odbil čez gol. V 78. minuti je Berić zadel še vratnico. In ko je že kazalo, da se bosta tekmeca razšla brez zmagovalca, so se v 89. minuti vendarle veselili domači. Kot je z desne strani izvajal Martin Milec, Tavares se je znašel na točki za izvajanje najstrožje kazni. Z glavo je natančno meril v desni kot vrat in Šeliga je vendarle moral pobrati žogo iz mreže.