28.03.2026 | U18
Do pomembne zmage

Naša fantovska reprezentanca do 18 let je na kvalifikacijah za uvrstitev na evropsko prvenstvo 2027 dosegla uvodno zmago. Varovanci selektorja Gorana Cvijanovića so z 1:0 ugnali Ciper, edini gol je dosegel Jan Kovačič.

Tekma je bila pomembna za obe ekipi, saj sta obe izgubili uvodno tekmo – Slovenija s Švedsko, Ciper z Belgijo. Ker se menja sistem kvalifikacij, bo četrti iz te kvalifikacijske skupine kvalifikacije nadaljeval v Ligi B, prvi trije pa ostanejo v Ligi A. Naši mladinci so s to zmago naredili pomemben korak proti obstanku v Ligi A.

"To je bil cilj, ki smo si ga zadali. Zavedali smo se tudi tega, da se menja sistem kvalifikacij. Vedeli smo, da nas proti Cipru čaka zahtevna, trda in težka tekma," je začel selektor Cvijanović, ki je najprej pohvalil svoje fante za reakcijo po porazu v 1. krogu.

"Po porazu so se fantje hitro pobrali in razumeli, da morajo verjeti vase, v svoje sposobnosti in kvalitete. Da zmorejo."

Slovenija je podjetno začela tekmo: v 7. minuti je prišla do prvega kota, v 13. minuti je proti golu meril Kristijan Kozar, a je ciprski vratar Andreou ubranil njegov poskus. V 24. minuti je poskusil Svit Mlekuž. Vmes se je s tremi obrambami izkazal vratar Tilen Golič. V 38. minuti pa je Slovenija povedla – uspešen je bil Jan Kovačič, ki je dosegel gol iz kota. V 42. minuti je bil pri strelu Tien Goga. Slovenija je imela svoje priložnosti tudi v nadaljevanju tekme, ob koncu tekme tudi Ciper, a se rezultat ni več spreminjal.

"Naša zmaga ni bila ogrožena. Želeli smo si doseči še drugi gol za mirnejše nadaljevanje. A smo kljub temu imeli tekmo pod nadzorom," je zaključil selektor Cvijanović.

Slovenija bo kvalifikacije sklenila v torek, 31. 3., s tekmo proti Belgiji.

Sprememba formata kvalifikacij

S tokratno reprezentančno selekcijo U18 se uvaja nov format kvalifikacij. Od sezone 2026/27 kvalifikacijski sistem za U19 EURO poteka v treh krogih. Prva dva kroga sta organizirana po sistemu Lige A in Lige B (na podlagi rezultatov bodo reprezentance prehajale med ligama), tretji krog pa bo podoben dosedanjemu elitnemu krogu (28 ekip). Tudi zato je pomembno, da Slovenija v tej kvalifikacijski skupini zasede eno od prvih treh mest, ki jo ohranja v kakovostni Ligi A evropskega reprezentančnega nogometa.

Tekme Slovenije v Belgiji:

25.3.
Švedska - Slovenija 5:1

28.3.
Slovenija - Ciper 1:0 (1:0)
1:0 Kovačič (38.)

Slovenija: Golič, Mächtig, Mlekuž, Novak, Ceferin, Kovačič, Letonja, Šimnovec, Kozar (Horvat od 71.), Hočevar (Kumer Čelik od 87.), Goga (Mežnar od 87.).

31.3.
Slovenija - Belgija (15.00)

Slovenija U18:
Minel Kujraković (Bologna F.C. 1909 S.P.A.), Jan Kovačič (DNŠ Mura), Kristjan Jurić (FC Ingolstadt 04), Kristjan Kozar (ND Bilje), Tien Goga (ND Gorica), Tilen Golič (ND Ilirija 1911), Tai Luka Modrić (NK Aluminij Kidričevo), Iztok Drašler Raišp (NK Bravo), An Kumer Čelik (NK Bravo), Svit Mlekuž (NK Bravo), Vid Mächtig (NK Bravo), Matevž Šimnovec (NK Bravo), Matej Mehle (NK Brinje-Grosuplje), Žiga Kranjc (NK Celje), Tilen Letonja (NK Celje), Tanej Handanović (NK Maribor Branik), Urban Horvat (NK Maribor Branik), Vid Novak (NK Maribor Branik), Florijan Mežnar (NK Radomlje), Bor Ceferin (ŠD NK Olimpija Ljubljana), Svit Hočevar (ŠD NK Olimpija Ljubljana).

Tekst: D.P.
Foto: Nzs.si

SORODNE NOVICE

  • 27.03.2026 | U18
    Verjamejo, da jim bo uspelo
    V sredo je s kvalifikacijami začela reprezentanca do 18 let. Po porazu s Švedsko so vse misli naše izbrane vrste pri Cipru, s katerim se bo reprezentanca pod taktirko selektorja Gorana Cvijanovića pomerila v soboto.
  • 25.03.2026 | U18
    Misli že pri Cipru
    V sredo je s kvalifikacijami začela reprezentanca do 18 let. Naša izbrana vrsta je v Belgiji odigrala uvodno tekmo in klonila proti Švedski (1:5). Gol za Slovenijo je prispeval branilec Kristjan Kozar.
  • 24.03.2026 | U18
    Začenjajo s Švedsko
    V sredo bo s kvalifikacijami začela reprezentanca do 18 let, ki začenja kvalifikacije za nastop na UEFA evropskem prvenstvu U19 2027.
  • 17.03.2026 | U18
    Z jasnim ciljem v kvalifikacije
    Selektor Goran Cvijanović je obelodanil seznam igralcev, na katere računa na kvalifikacijah, ki jih bo gostila Belgija. Slovenija se bo pomerila z domačinom, Ciprom in Švedsko.
  • 29.05.2025 | U18
    Proti istemu nasprotniku z identičnim izkupičkom
    Slovenska izbrana vrsta do 18 let je odigrala drugo pripravljalno srečanje s Severno Makedonijo ter po zaostanku prišla do remija. Edini zadetek za varovance Miša Brečka je dosegel Alin Kumer Čelik.
  • 28.05.2025 | U18
    Na uvodni tekmi do remija
    Slovenska izbrana vrsta do 18 let je odigrala prvo pripravljalno srečanje s Severno Makedonijo ter po vodstvu prišla do remija. Edini zadetek za varovance Miša Brečka je dosegel Sven Šunta.
  • 20.05.2025 | U18
    Brečko izbral za prijateljska obračuna z Makedonijo
    Slovenska reprezentanca do 18 let se bo 27. in 29. maja pomerila z izbrano vrsto Makedonije. Selektor Mišo Brečko je v ta namen izbral 23 igralcev rojenih po 1. januarju 2007, ki bodo konec meseca na Ptuju gostila makedonsko izbrano vrsto.
  • 16.05.2024 | U18
    Slovenija vnovič remizirala z Bosno in Hercegovino
    Slovenska izbrana vrsta do 18 let je odigrala še drugo srečanje z Bosno in Hercegovino ter po zaostanku znova remizirala. Tokrat je za varovance Miša Brečka zadel Grlić.
  • 14.05.2024 | U18
    Mladinci remizirali z Bosno in Hercegovino
    Slovenska izbrana vrsta do 18 let je na prvi prijateljski tekmi z Bosno in Hercegovino vknjižila remi. Edini zadetek za Slovenijo je dosegel Zabukovnik. Druga tekmo bo na sporedu v četrtek.

DELI NA