17.07.2025 | Prva liga Telemach
Druženje z mediji pred začetkom nove sezone

Konec tedna se bo začela nova sezona v prvi nogometni ligi. Največ skrbi Nogometni zvezi Slovenije povzroča stadion v Domžalah, kjer domače tekme igrajo tudi Radomlje. Zaradi težav s statiko strehe so na objektu namreč zaprli tribuno in prepovedali javne prireditve.

Informacija je slovenski nogomet presenetila čez noč. Pred tremi tedni v prvi informaciji o težavah na stadionu je bilo namreč govora le o delnem zaprtju stadiona. Na NZS zdaj skupaj s kluboma iščejo rešitve.

Sosednje Radomlje sicer premorejo stadion, ki pa ne ustreza kriterijem tekmovanja. Najbolj viden je primanjkljaj reflektorjev, a manjka tudi druga infrastruktura in težko bo izpolniti pričakovanja nosilcev TV-pravic za prenose.

Znotraj MNZ Ljubljana se kluboma ob delih na stadionu Žaka v Ljubljani za domače tekme ponujajo Stožice, morda Ivančna Gorica. Na NZS zdaj čakajo na kluba in na današnji predstavitvi državnega prvenstva so nakazali tudi, da so pripravljeni na dogovor o selitvi tekem zunaj Ljubljane, na primer na stadion Triglava v Kranju, ali kakšno drugo rešitev. Pred leti, denimo, je Ankaran domače tekme v prvi ligi igral v Dravogradu.

"Smo edina panožna športna zveza, ki vlaga tudi v infrastrukturo, ki je sicer v lasti občin. S postavljanjem kriterijev želimo doseči vedno višje kriterije in s tem promovirati nogomet," pravi generalni sekretar NZS Martin Koželj.

Obenem je Koželj izrazil pomisleke o delovanju trgovskega centra Mercator pod tribuno stadiona, v kolikor so razmere s statiko strehe na nogometnem objektu res kritične do mere, ki zahtevajo zaprtje objekta za gledalce. O selitvi na druge stadione pa odkrito dodaja: "Če ne bo šlo drugače, bomo morali začasno znižati kriterije."

Stadion v Domžalah pa je NZS prekrižal načrte tudi na področju promocije prodaje letnih vstopnic, čemur so v letošnji sezoni posvetili posebno pozornost, čez noč pa sta dva kluba ostala brez objekta za domače tekme.

Novosti v sezoni bo več. Morda najpomembnejša sprememba z vidika razvoja nogometašev v novi sezoni bo pravilo, da mora v vsaki prvoligaški ekipi nastopati vsaj en doma vzgojeni nogometaš do 21 let, v drugi ligi dva. Po dveh sezonah sledi analiza in morebitne spremembe.

Nekaj sprememb doživljata tekmovalni in disciplinski pravilnik, pri čemer pri prvem želijo preprečiti morebitne zlorabe s strani klubov, pri drugem pa se uveljavlja pravilo odhoda navijačev na gostujoče tekme svojega kluba. Klubi, ki bodo igrali v Evropi, ne bodo več upravičeni do prestavljanja tekem na kasnejši termin, lahko pa bodo izbrali tekmovalni dan znotraj tekmovalnega kroga.

V slovenskem nogometnem prostoru se uvaja profesionalna pogodba za mlade nogometaše. Minimalni prejemek za mlade nogometaše je omejen na 350 evrov, medtem ko je lahko znesek tudi bistveno višji. Pogodba je omejena tudi časovno - od najmanj pol leta in največ na tri leta, velja pa najdlje do igralčevega 21. leta. Na NZS odkrito priznavajo, da dogovor o tem ni bil sklenjen s sindikatom nogometašev Spinsom, glavni razlog pa je bilo dejstvo, da se sindikat o tem ni želel pogovarjati ločeno. Na NZS pa verjamejo, da se s pogodbo nabor pravic za mlade širi.

Nekaj je novosti na infrastrukturi. V Murski Soboti poteka povečava tribune, prenovljena je zelenica v Stožicah, stadion Žak v Šiški je zaprt in se bo prenavljal dve leti, novosti in spremembe so v Ajdovščini, kjer naj bi v petek dobili še uporabno dovoljenje.

Na druženju z mediji so predstavniki NZS javnosti razkrili tudi podatek o sredstvih, do katerih so upravičeni klubi za lansko sezono. Na račun dobrih nastopov slovenskih klubov v Evropskih pokalih je osem klubov upravičeno do sredstev med 750.000 in 800.000 EUR. Gre za solidarnostna sredstva Uefe in sredstva za medijske pravice Prve lige, do katerih so klubi upravičeni.

Tekst: STA, NZS/MaK
Foto: M24.si

SORODNE NOVICE

  • 28.07.2025 | Prva liga Telemach
    Bravo novo moč našel v Franciji
    Enaindvajsetletni Marwann Nzuzi je novi član Brava! Desni bočni branilec je podpisal dveletno pogodbo z možnostjo podaljšanja, pred selitvijo v Ljubljano pa je bil član Saint-Etienna.
  • 27.07.2025 | Prva liga Telemach
    Maribor do prve zmage, Domžale še drugič poražene
    Maribor je ob Kamniški Bistrici vknjižil prvo zmago v sezoni 2025/26. Domžale, ki so ob koncu prvega polčasa izenačile z golom Harisa Vučkića, sta porazila Žiga Repas in Sheyi Ojo.
  • 27.07.2025 | Prva liga Telemach
    Celjani po Mariboru premagali še Radomlje
    Grofje so dobili tudi drugo ligaško preizkušnjo. Obračun z Radomljami sta v korist Celja odločila Danijel Šturm in Anomnachi Chidi, mlinarji na drugi strani niso izkoristili svojih priložnosti.
  • 26.07.2025 | Prva liga Telemach
    Zmaji uspešni še v Kidričevem
    Tudi drugi sobotni obračun je pripadel ljubljanski zasedbi. Aluminij je na domačem igrišču trikrat klonil že v prvem polčasu, za slavje Olimpije so zadeli Ivan Durdov, Alex Blanco in Marko Brest.
  • 26.07.2025 | Prva liga Telemach
    Bravo do prvih točk, Mura ostaja pri ničli
    Bravo je z goloma Jakoslava Stankovića in Aldina Jakupovića prišel do prvih točk v sezoni, Mura pa tudi z drugega julijskega gostovanja v Stožicah odhaja poražena in brez doseženega zadetka.
  • 25.07.2025 | Prva liga Telemach
    Pred tekmo: Domžale - Maribor
    Domžale so praznih rok ostale proti Primorju, Maribor je priznal premoč Celju. Kdo bo v drugem krogu popravil vtis?
  • 25.07.2025 | Prva liga Telemach
    Pred tekmo: Koper - Primorje
    Drugi krog Prve lige Tekemach bosta v ponedeljek sklenila Koper in Primorje. Komu bo pripadel sosedski obračun?
  • 25.07.2025 | Prva liga Telemach
    Pred tekmo: Celje - Radomlje
    Celje bo želelo uspeh s štajerskega derbija nadgraditi v nedeljo, ko v goste prihajajo Radomlje. Na drugi strani se morajo mlinarji odkupiti za poraz proti kidričevskemu novincu. Lahko presenetijo domačine?
  • 25.07.2025 | Prva liga Telemach
    Domžalčani z dvema novincema
    Devetnajstletni Fallou Faye in dve leti starejši Patrik Klančir sta nova nogometaša Domžal.
  • 24.07.2025 | Prva liga Telemach
    Pred tekmo: Aluminij - Olimpija
    Aluminij se je med elito vrniil z zmago, v drugem krogu pa pričakuje branilce naslova iz Ljubljane. Ti so v zadnjem tednu sicer nanizali dve zmagi, a so bili vse prej kot prepričljivi.

DELI NA