
Tjaša Misja iz Gornje Radgone (MDNS Murska Sobota) je 27-letna glavna sodnica, ki je z letom 2023 bila uvrščena na mednarodno listo sodnikov (FIFA lista).
Po izobrazbi diplomirana ekonomistka pod okriljem NZS sodi tekme 1. slovenske kadetske lige in 1. slovenske ženske nogometne lige Triglav Zdravje ter tekme pomurske nogometne lige v MNZ Murska Sobota. Kot četrta sodnica se je udeležila tudi že treh mednarodnih turnirjev pod okriljem UEFA, leta 2019 je bila prvič prisotna na kvalifikacijah za Ligo prvakinj v Prekmurju, letos pa je bila ob delegatski klopi v vlogi četrte sodnice na dveh mednarodnih dekliških turnirjih U17 in U19 v Čatežu.
1. Tjaša, po Staši Špur si druga mednarodna sodnica iz MDNS Murska Sobota in prva, ki se ji je uspelo prebiti na FIFA listo kot glavni sodnici. Kaj te je pravzaprav motiviralo, da se odločiš za opravljanje sodniške vloge?
V nogometu sem že od majhnih nog. Bila sem aktivna igralka 11 let. Igrala sem tudi za slovensko reprezentanco U15, U17 in U19. Pri 19 letih sem se odločila, da opravim trenersko licenco in se preizkusim v vlogi trenerke v domačem klubu. Vodila sem selekcije U7, U8 in U9. Pri 21 letih sem končala z aktivnim igranjem nogometa, saj sem odkrila sojenje, ki mi prinaša veliko zadovoljstvo.
2. Kako zahtevno je usklajevanje časa in priprave na sojenje z drugimi obveznostmi?
Je občasno kar zahteven izziv, ampak ker to delam z veseljem, je veliko lažje.
3. Lani septembra si se v vlogi glavne sodnice skupaj s Saro Mask iz Bilj in Mediho Durić iz Raven na Koroškem udeležila 50. konsolidacijskega seminarja CORE (Centre of refereeing excellence). Ali ti je usposabljanje v Švici koristilo pri odpravljanju pomanjkljivosti in kako je izgledala tvoja izkušnja v tujini?
Vsekakor, saj me je mentorica Silvia Tea Spinelli iz Italije opozarjala na napake, ki sem jih počasi s tekme na tekmo odpravljala. Zelo sem vesela te mednarodne izkušnje, saj sem sodelovala z izkušenimi mednarodnimi mentoricami, ki so nam podajale povratne informacije iz naših in tujih posnetkov.
4. Kaj je najtežje pri opravljanju sodniškega dela?
Meni osebno ni nič težkega, saj res uživam v tej vlogi. Je pa res, da včasih opravljanje sodniškega dela ni enostavno. Občasno nismo priljubljeni na igrišču, saj imajo igralci in gledalci drugačen pogled na nek dogodek, ki se je zgodil. Pomembno je, da svojo vlogo opravljamo profesionalno, natančno in pošteno ter da smo zbrani in fokusirani.
5. Kateri je bil dosedanji tvoj najtežji trenutek v karieri?
Zaenkrat še hude izkušnje v svoji karieri nisem imela.
6. Katera tekma v tvoji karieri je bila do sedaj najbolj zahtevna za sojenje in zakaj?
Moja prva mednarodna tekma leta 2019 med ekipama Hibernian in Samegrelo, ker sem bila prvič v svoji karieri v vlogi četrte sodnice. Takrat sem se udeležila turnirja kvalifikacij za ligo prvakinj v Prekmurju.
7. Kako na tebe kot sodnico gledajo moški?
Menim, da spoštljivo, čeprav je ženskam težje vzpostaviti avtoriteto na igrišču in implementirati svojo odločitev. Slabih izkušenj nisem imela.
8. Kakšne so razlike v sojenju članskih tekem na nižjih nivojih in 1. slovenske ženske lige?
Razlike so precejšnje. Na moških članskih tekmah je igra hitrejša in z ostrejšimi prekrški. Medtem ko, na ženskih tekmah je igra počasnejša in z manj prekrški.
9. Je uvrstitev na mednarodno listo krona tvoje dosedanje kariere in kakšne cilje imaš v prihodnje?
Vsekakor. Želela sem si, da naredim korak naprej v svoji sodniški karieri in zelo sem vesela uspeha. Velika zahvala gre moji družini, ZNSS, MDNS Murska Sobota in mentorjem na moji poti. V prihodnosti si želim, da vsako tekmo opravim z odliko doma in v tujini.
10. Kaj lahko mednarodne sodnice naredite za prepoznavnost slovenskega nogometa?
Verjamem, da lahko s trdim delom ter s kvalitetnim sojenjem dokažemo, da smo lahko uspešne na mednarodnih tleh in s tem pripomoremo k prepoznavnosti slovenskega nogometa.
Tekst: NZS/ ŽD