07.09.2025 | A
Kek: Vsaka točka šteje

Slovenska nogometna reprezentanca bo v ponedeljek ob 20.45 v Baslu igrala drugo tekmo kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. Tekmec bo Švica, ki bo v vlogi papirnatega favorita, toda v slovenskem taboru napovedujejo boj za nov pozitiven izid.

"Kvalifikacije so zelo kratke in kaj veliko možnosti za popravke ni. Šteje vsaka točka, na koncu koncev smo tudi mi Švedom dve vzeli. Tudi v Baslu bomo na svoj način poskusili priti do pozitivnega izida, ne glede na to, da so Švicarji favoriti, kar so dokazali, ko so v prvem polčasu razbili reprezentanco Kosova," je pred drugim obračunom v kvalifikacijah povedal selektor Slovenije Matjaž Kek.

V uvodnem krogu je slovenska vrsta v skupini B doma igrala 2:2 s Švedsko, "trenutno brutalno učinkovita" Švica, kot se je izrazil njen najnevarnejši napadalec Breel Embolo, pa je s 4:0 odpravila Kosovo.

Tudi Kek pozna kakovosti ponedeljkovega tekmeca. "Zavedamo se moči Švice, kar je dokazala na prvi tekmi, jasno pa je, da razmišljamo o naših stvareh, kako se kosati z njimi in kako jih prisiliti, da se v določenih obdobjih tekme tudi oni branijo," je nadaljeval Kek.

"Jasna nam je individualna in kolektivna kakovost Švice, ki se stalno potrjuje na evropskih in svetovnih igriščih. Mi pa bomo poskusili še razviti naše dobre stvari in zmanjšati nepotrebne napake na minimum, saj kot smo videli tudi v Stožicah, se na tej ravni kaznuje vsaka napaka," je opozoril selektor.

Še enkrat več je poudaril, da je na prvem mestu razmišljanje o svoji ekipi in o taktični pripravi, "saj za treninge praktično ni časa".

Pred odhodom v Basel je iz reprezentance odpadel Jan Mlakar zaradi poškodbe, še nekaj igralcev pa čuti utrujenost in ima določene težave po zahtevnem petkovem obračunu s Švedi.

"Izbrali bomo tiste, ki se bodo sposobni meriti z zelo visokim ritmom Švicarjev. Nisem prepričan, če so vsi igralci na ravni, da lahko odigrajo dve tako močni tekmi. Z veliko želje in motiva pa lahko marsikaj kompenziraš, kar se je videlo na tekmi s Švedsko," je zaključil Kek v upanju, da bodo on in njegovi fantje zastavljen načrt uspešno izpeljali na stadionu St. Jakob Park, ki sprejme dobrih 38.000 gledalcev.

V švicarskih medijih, vključno z njihovo radiotelevizijo SRF, največjo slovensko grožnjo vidijo v napadalcu Benjaminu Šešku, "ki lahko vedno naredi razliko", največja moč je kolektiv, vrhunec pa obramba na čelu z "vratarjem svetovnega formata Janom Oblakom".

V petek je resda slednja prejela dva gola na tekmi s Švedi, a pred tem v letu 2025 niti enkrat več kot enega, leta 2024 pa je le dvakrat prejela več kot zadetek.

Švicarji dodajajo, da bodo Kekovi nogometaši v Baslu zaigrali previdneje kot v petek, in pravijo, da je zato spodbudno, da je švicarski napad v boljši formi kot kdaj koli prej (prvič je reprezentanca dosegla štiri gole na treh zaporednih tekmah). A hkrati opozarjajo, da bo glede na slovenske kvalitete ta niz težko nadaljevati.

Slovenija se je s Švico, ki je najvišje na lestvici Mednarodne nogometne zveze v skupini B, skupno merila že devetkrat, proti njej pa ima dve zmagi, neodločen izid in šest porazov.

Tekst: STA, MKo
Foto: m24.so

SORODNE NOVICE

  • 08.09.2025 | A
    Slovenija danes v Švici
    Slovenska nogometna reprezentanca bo drevi ob 20.45 v Baslu igrala drugo tekmo kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. Tekmec bo Švica, ki bo v vlogi papirnatega favorita, toda v slovenskem taboru napovedujejo boj za nov pozitiven izid.
  • 06.09.2025 | A
    Odmevi po tekmi s Švedsko
    Uvodna tekma kvalifikacij za svetovno prvenstvo je za nami. Slovenska izbrana vrsta je v razprodanih Stožicah gostila Švede in v izdihljajih srečanja iztržila pomembno točko.
  • 05.09.2025 | A
    Vztrajni Slovenci v polnih Stožicah dvakrat izničili vodstvo Švedov
    Reprezentanca Slovenije je kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2026 odprla s točko. Švedi so v polnih Stožicah dvakrat povedli, a so se vztrajni Slovenci obakrat vrnili in izenačili. 
  • 05.09.2025 | A
    V prodaji vstopnice za oktobrsko tekmo s Švico
    Slovenska nogometna reprezentanca bo oktobra odigrala novi tekmi v kvalifikacijah za SP 2026. Izbranci Matjaža Keka bodo 10. oktobra gostovali na Kosovu, 14. oktobra ob 20.45 pa se bodo v ljubljanskih Stožicah pomerili še s Švico. Vstopnice za domačo tekmo so že v prodaji.
  • 05.09.2025 | A
    Slovenija pričenja kvalifikacije v razprodanih Stožicah proti Švedski
    Slovenska nogometna reprezentanca se bo na uvodni tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo leta 2026 nocoj v razprodanih Stožicah pomerila s Švedsko.
  • 04.09.2025 | A
    Pomembne informacije pred tekmo s Švedsko
    Slovenska nogometna reprezentanca se bo v petek, 5. septembra 2025, ob 20:45 v Stožicah pomerila s Švedsko. Nogometna zveza Slovenije je za obiskovalce pripravila posebne napotke, ki vam bodo olajšali prihod na prizorišče tekme in izboljšali navijaško izkušnjo.
  • 04.09.2025 | A
    Kek: Fantje se dobro zavedajo, koliko milijonov bo na nasprotni strani
    Slovensko nogometno reprezentanco v petek čaka uvodna tekma kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. Tekmec v Stožicah bo Švedska, ki jo krasi zvezdniška napadalna vrsta. Njena velika tržna vrednost je po besedah slovenskega selektorja Matjaža Keka lahko le še dodaten motiv za Slovenijo.
  • 03.09.2025 | A
    V prodaji vstopnice za gostovanje na Švedskem
    Slovenska nogometna reprezentanca bo 18. novembra ob 20.45 odigrala zadnjo tekmo v kvalifikacijah za SP 2026 proti Švedski. Vstopnice za gostovanje v Stockholmu so že v prodaji.
  • 03.09.2025 | A
    Šeško: Tekma bo težka, a se zavedamo svojih kvalitet
    Slovenska nogometna reprezentanca ja danes dopoldan opravila nov trening pred kvalifikacijsko tekmo s Švedsko, ki bo v petek ob 20.45 v Stožicah. Reprezentanta Benjamin Šeško in Tamar Svetlin poudarjata, da se bo pomembna osredotočenost na lastno igro.

DELI NA