26.08.2025 | A
Kekov seznam za začetek kvalifikacij

Selektor slovenske nogometne reprezentance Matjaž Kek je na današnji novinarski konferenci v Nacionalnem nogometnem centru Brdo predstavil seznam vpoklicanih reprezentantov za prvi tekmi v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2026.

"Na začetku kvalifikacij so vedno vprašanja o ciljih. Po dobrem lanskem evropskem prvenstvu ne moreš reči, da je cilj biti tretji ali četrti, kar pa se v tej skupini lahko zgodi. Ampak naša pričakovanja so od prve minute velika v smislu pogleda proti SP 2026," je uvodoma na novinarski konferenci povedal Kek.

"V skupini ne vidim ekipe, ki ne razmišlja o napredovanju, ni pa ekipe, ki bi imela mesto na SP že zagotovljeno mesto. Veliko se bo vprašalo Slovenijo, ampak ta mora biti prava. Le tako lahko razmišljaš o SP," je dodal selektor, ki bo zaradi potencialnih težav pozneje vpoklical še dodatnega igralca ali dva.

Ob Švici, ki je 19. na lestvici Mednarodne nogometne zveze Fife, Švedski (29.), Sloveniji (50.), je v skupini B še Kosovo (95.). Zmagovalec skupine si bo priigral neposredno pot na SP, drugouvrščeni pa bo šel v dodatne kvalifikacije.

"Kosovo je v velikem vzponu, Švedska ima velika imena predvsem v napadu in Švica, ki je vedno prisotna, ima svoj način igranja in vedno pozitivno preseneti. Rad imam, ko nas ne vzamejo resno, ko smo avtsajderji, takrat smo najnevarnejši. To je skupina, ki ti daje možnosti, da nekaj narediš, če boš pravi in če bodo igralci dali vse od sebe, tako kot so to dajali v zadnjem obdobju," je o skupini povedal Kek.

Tekma s Švedsko, ki ima v svojih vrstah tri izvrstne napadalce z Viktorjem Gyökeresom, Alexandrom Isakom in Anthonyjem Elango, bo 5. septembra ob 20.45 v Stožicah, s Švico, ki ima tudi na voljo številne uveljavljene nogometaše vključno z napadalno usmerjenimi Breelom Embolom, Danom Ndoyejem in Noahom Okaforjem, pa 8. septembra ob 20.45 v Baslu. Oktobra bodo Slovenci igrali v gosteh proti Kosovu in doma proti Švici, novembra pa doma s Kosovom in v gosteh s Švedsko.

Slovenija se je s Švedsko nazadnje merila septembra 2022 in v gosteh igrala 1:1, nekaj mesecev pred tem pa je doma izgubila z 0:2. Pred tem je imela proti Švedom še po en neodločen izid in poraz. S Švico pa se je skupno merila že devetkrat, proti njej pa ima dve zmagi, neodločen izid in šest porazov.

Slovenski nogometaši se bodo zbrali v ponedeljek na Brdu pri Kranju, tam bosta tudi člana trenutno močno prevladujoče ekipe v domači ligi Celja - Žan Karničnik in Šturm.

"Kot selektor si želim, da bi bil zraven še kakšen igralec Olimpije, Maribora, Kopra ... Ampak izidi potrjujejo, da je Celje na pravi poti in nič ni narobe, če v klubu v prvi enajsterici igra šest ali sedem slovenskih igralcev. In to na zelo visoki ravni. O Žanu vemo vse, kar pa zadeva Šturma, se je njegov prestop v Celje pokazal za zadetek v polno. Ima minutažo, veliko tekem v nogah, v napad prinaša dodatno hitrost, posebej ob tem, da Žan Celar ureja status, podobno velja za Blaža Kramerja, Andres Vombergar pa je malo poniknil v Argentini," je še povedal Kek.

Seznam vabljenih igralcev:

Tekst: MKo, STA
Foto: m24.si

SORODNE NOVICE

  • 14.10.2025 | A
    Odmevi po tekmi s Švico
    Tudi druga oktobrska kvalifikacijska tekma se je končala z začetnim izidom. Četa Matjaža Keka je pred polnimi Stožicami Švici preprečila, da bi si uvrstitev na svetovno prvenstvo zagotovila že po četrtem krogu.
  • 13.10.2025 | A
    Delitev točk v polnih Stožicah
    Nogometaši Slovenije so na četrti tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026 prišli še do tretjega neodločenega rezultata.
  • 13.10.2025 | A
    V prodaji vstopnice za tekmo s Kosovom
    Slovenska nogometna reprezentanca bo 15. novembra ob 20.45 odigrala zadnjo domačo tekmo v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2026. Izbranci Matjaža Keka se bodo v Stožicah pomerili z izbrano vrsto Kosova. Vstopnice so že v prodaji.
  • 13.10.2025 | A
    Slovenija danes v Stožicah proti Švici
    nogometna reprezentanca bo danes končala drugega od treh ciklov kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. V predvidoma polnih Stožicah bo ob 20.45 gostila vodilno ekipo skupine B Švico in proti njej iskala zelo želene točke. V slovenskem taboru menijo, da jih lahko tudi osvojijo.
  • 12.10.2025 | A
    Pomembne informacije pred tekmo s Švico
    Slovenska nogometna reprezentanca se bo v ponedeljek, 13. oktobra 2025, ob 20:45 v Stožicah pomerila s Švico. Nogometna zveza Slovenije je za obiskovalce pripravila posebne napotke, ki vam bodo olajšali prihod na prizorišče tekme in izboljšali navijaško izkušnjo.
  • 12.10.2025 | A
    Kek: Švica je dominantna, a izziva se veselim
    Slovenska nogometna reprezentanca bo v ponedeljek končala drugega od treh ciklov kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. V predvidoma polnih Stožicah bo ob 20.45 gostila vodilno ekipo skupine B Švico in proti njej iskala zelo želene točke. V slovenskem taboru menijo, da jih lahko tudi osvojijo.
  • 11.10.2025 | A
    Odmevi po tekmi s Kosovom
    Slovenska reprezentanca se s Kosova vrača s točko. Težko se je otresti občutka, da bi lahko iztržila več, a naši fantje kljub temu optimistično zrejo proti ponedeljkovi tekmi s Švico.
  • 10.10.2025 | A
    V Prištini precej priložnosti, a nič zadetkov
    Slovenska nogometna reprezentanca je na tretji tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026 v gosteh igrala 0:0 s Kosovom.
  • 10.10.2025 | A
    Slovenija danes proti Kosovu
    Slovenska nogometna reprezentanca bo drevi ob 20.45 v Prištini igrala tretjo kvalifikacijsko tekmo za svetovno prvenstvo 2026. Tekmec bo izbrana vrsta Kosova, ki ima kakovostno zasedbo in bo zahteven tekmec. Toda četa Matjaža Keka verjame, da se lahko v Ljubljano vrne z nujno potrebnimi točkami.
  • 09.10.2025 | A
    Kek: Vroča atmosfera mora biti dodaten motiv
    Slovenska nogometna reprezentanca bo v petek v Prištini nastopila na tretji tekmi kvalifikacij za SP 2026. V kosovski prestolnici nogometaše čaka vroča atmosfera na tamkajšnjem osrednjem stadionu, selektor Matjaž Kek pa poudarja, da mora to biti za nogometaše le dodaten motiv. Jasen cilj so zmaga in tri točke.

DELI NA