
Na podlagi določil Pravilnika o licenciranju v delu sodniške zadeve in pravila nogometne igre in vzporedno v sklopu projekta "spoznaj sodnico", je tercet mednarodnih sodnic v družbi vodje sodniškega oddelka med četrtkom in ponedeljkom obiskal ŽNK Ljubljana, ŽNK Primorje Gaia Naturelle in ŽNK Krim, za tem ko so igralke in vodstvo ženske Olimpije tovrsten seminar z obiskom mednarodne sodnice imele že v drugi polovici januarja.
Pravilnik o licenciranju in finančni vzdržnosti klubov v kriteriju S.07 glede sodniških zadev in Pravil nogometne igre predpisuje, da mora klub prosilec za licenco zagotoviti, da se vse članice prve ženske ekipe (igralke, trenerji in drugo tehnično osebje) udeležijo seminarja v zvezi s sodniškimi zadevami,
V četrtek se je tako v trening bazi ŽNK Ljubljana v ŠRC Dobrova na organiziranem dogodku mudila dipl. inženirka fizike Helena Buh iz Ljubljane (FIFA od 2011), ki je kot prva Slovenka delovala na tekmi Druge lige (2.SNL) kot pomočnica sodnika na tekmi v Lendavi 25. aprila 2018 med Nafto in Rogaško.
Zadnji delovni dan tedna je naša najboljša sodnica Aleksandra Česen (FIFA od 2014), ki sodi na tekmah 2. slovenske nogometne lige v ŠC Police v Ajdovščini obiskala nogometašice ŽNK Primorje Gaia Naturelle.
Gorenjka je edina slovenska sodnica, ki sodi na tekmah 2. slovenske nogometne lige, kjer je debitirala 30. oktobra 2021 na mestnem stadionu ob Jezeru v Velenju na tekmi med Rudarjem in Ilirijo 1911, spomladi 13. maja 2022 v predzadnjem krogu sezone 2021/22 pa je se je zapisala v zgodovino še kot glavna sodnica na dvoboju 2. SNL Krka- Drava Ptuj, ki ga je na stadionu Portoval v Novem mestu prvič v zgodovini Slovenije upravljala v celoti ženska sodniška ekipa.
Začetek delovnega tedna pa je zaznamoval obisk ljubljanskega ŽNK Krim, kjer se je mudila mednarodna pomočnica sodnice Sara Mask, ki je bila letos uvrščena na mednarodno listo (FIFA lista). Sedemindvajsetletnica iz Bilj pri Novi Gorici- po izobrazbi mag. inženir arhitekture- deluje ob vzdolžni črti na tekmovanjih pod okriljem NZS, kjer opravlja delo pomočnice na tekmah 3. slovenske nogometne lige, Mladinske lige in ženske nogometne lige Triglav-Zdravje.
Mednarodne sodnico so sprva igralkam in strokovnemu vodstvu ženskih klubov opisale svojo sodniško pot, ki jih je popeljala na mednarodne odre, nato pa so nogometašicam predstavile kakšna je profesionalna etika sodnic, kako se pripravljajo na tekmo, kako delujejo pod pritiskom in s kakšnimi izzivi se vse srečujejo na zelenicah, govora pa je bilo tudi o vrsti aktivnosti in priprav, ki so potrebni za kakovostno sojenje v modernem nogometu.
V nadaljevanju specialnih seminarjev za ženske nogometne klube o praktični uporabi Pravil igre in tolmačenju sodniških smernic je vodja sodniškega oddelka Žiga Dobrun predstavil idejni koncept in strategijo izvajanja aktivnosti·Zveze nogometnih sodnikov Slovenije s ciljem rasti in razvoja za boljše delo obstoječih sodnic v ženskih tekmovanjih. Sledil je strokovni del z interpretacijo in tolmačenji situacij na podlagi analize posnetkov dogodkov v kazenskem prostoru, brezobzirne igre in resnih prekrškov, presoji igre z roko in intepretacije ofsajda (PNI št: XI).
Seminarje v zvezi s sodniškim zadevami organizira sodniška organizacija nacionalne nogometne zveze, kjer mora klub prosilec za licenco zagotoviti, da se (igralke, trenerji in drugo tehnično osebje) udeležijo tovrstnega dogodka v zadnjih 12 mesecih pred sezono, ki se licencira. Kriterij je izpolnjen, če so se navedene osebe udeležile seminarja (UEFA/1. SNL).
Predavanja o izvajanju in uporabi sodniških smernic s praktično uporabo Pravil nogometne igre bodo v licenčnem postopku NZS ter vzporednem projektu #spoznaj sodnico# tako deležne še nogometašice ŽNK Mura Nona, ŽNK Cerklje, ŽNK Radomlje Medex in ŽNK Ptuj.
Tekst in foto: NZS/ ŽD