Mura napredovanje potrdila že v prvem polčasu

Po Olimpiji so si uvrstitev v drugi krog kvalifikacij UEFA Evropske lige priigrali tudi nogometaši Mure. Sobočani so bili v Budimpešti boljši od oslabljenega Kaljuja, ki se je na kolenih znašel že v prvem polčasu. Dvakrat je v polno meril Kevin Žižek, še pred odmorom pa sta zadela tudi Žiga Kous in Alen Kozar.

KVALIFIKACIJE UEFA EVROPSKE LIGE - PRVI KROG:

KALJU - MURA 0:4 (0:4)

Stadion: Ferenc Szusza, brez gledalcev.
Sodniki: Hennessy, Lynch, Dynan (vsi Irska).
Strelci: 0:1 Žižek (17.), 0:2 Žižek (27.), 0:3 Kous (33.), 0:4 Kozar (36.).
Rumena kartona: Gorenc, Karničnik.
Rdeči karton: /.
Nomme Kalju: Meerits, Suurväli, Rattasepp, Puri, Raudsepp, Tamm, Jeršov (od 46. Šustov), Paur, Usta, Demidov, Antonov (od 89. Liblikmann).
Mura: Obradović, Karničnik, Maruško (od 46. Cipot), Gorenc, Kous, Šturm, Kozar (od 66. Brkič), Horvat, Kouter (od 78. Maroša), Žižek, Filipović.

Nogometaši Mure so prepričljivo preskočili prvo oviro v kvalifikacijah za UEFA Evropsko ligo. Estonski Nomme Kalju so premagali s 4:0, v drugem krogu pa bodo 17. septembra gostili danski Aarhus. Zaradi koronski razmer bo tudi v nadaljevanju kvalifikacij zmagovalca odločala le ena tekma.

Sobočani bi morali tekmo z Estonci igrati že konec avgusta, vendar je bila tekma odpovedana, saj Kalju zaradi primera okužbe s koronavirusom ni dobil dovoljenja estonskih oblasti za organizacijo srečanja. Evropsko nogometna zveza je zato določila nadomestni termin in kraj, Estonci pa so na nevtralni teren v Budimpešto pripotovali z močno oslabljeno zasedbo. V predmestju Tallinna je ostalo dvanajst okuženih nogometašev.

Z rezervo postavo Estonci niso bili dorasel tekmec, tako da je Mura vprašanje zmagovalca rešila že po dobre pol ure igre. Prva dva zadetka je dosegel Kevin Žižek; prvega s strelom z roba kazenskega prosta, drugega pa po zgrešeni enajstmetrovki Nina Kouterja.

V 33. minuti je lepo akcijo celotnega napada Mure kronal Žiga Kous, na 4:0 pa je nekaj minut kasneje povišal Alen Kozar, ki je streljal z dobrih dvajsetih metrov, estonski vratar pa je začetniško žogo spustil med nogama v mrežo.

Prekmurci so bili v drugem polčasu manj aktivni v fazi napada, ritem igre je ob visokem vodstvu močno padel. Nekoliko pogumneje so zaigrali Estonci, a kljub dvema ali trem poskusom niso resneje ogrozili Matka Obradovića.

Tekst: STA/PDo