Nadaljevanje brez finalista


Po jutrišnjem žrebu se bo v naslednjem koledarskem letu nadaljeval boj za Hervis pokal Slovenije, kjer bodo sprva na vrsti četrtfinalni boji. Sedem prvoligašev in častni predstavnik drugoligaške scene se bodo skušali prebiti do naslednje stopničke. Pred aktualnimi srečanji pa je čas, da se ozremo na zgodovino samega tekmovanja in moštva, ki tekmujejo v njem.

V igri za zmagovalca prenovljenega domačega nogometnega tekmovanja je še nekaj klubov, ki napovedujejo atraktivne boje na zelenici. V letošnji sezoni se bodo moštva že v četrtfinalu udarila po dvakrat, enakemu scenariju pa bomo priča tudi v polfinalu, medtem ko bo zadnja tekma, finale, tudi boj za Evropo.

V 18-letni zgodovini tekmovanja je največ zmag zabeležil Maribor, ki je odnesel kar pet naslovov, s štirimi mu je tesno za petami Olimpija, ki pa so jo vijoličasti letos že izločil. Hit Gorica in Interblock sta slavila dvakrat, enkrat pa si je laskavi naslov priboril velenjski Rudar. Domžale, Nafta in Triglav Gorenjska skalpela Hervis pokala Slovenije še niso osvojile, medtem ko so se finalisti zadnjih dveh let in dvakratni zmagovalci nogometaši Luke Koper že poslovili od nadaljevanja tekmovanja.

Koprčani so vedno vztrajali do konca, tokrat pa so jih presenetili 'knapi', ki so 'kanarčne' ugnali s 4:2 in izločili najboljše moštvo zadnjih let. V osmini finala so nogometaši Luke Koper doživeli sploh prvi poraz v letošnji sezoni in s tem izpadli iz nadaljnjega tekmovanja. Branilci naslova bodo tako v primeru preboja v finale dobili novega nasprotnika, kjer pa imajo štiri moštva od osmerice že izkušnje, prav toliko pa jih je že osvojilo ta naslov.

Če ne štejemo enajstmetrovk, je bilo največ golov, doseženih na dosedanjih finalnih obračunih, pet. V sezoni 1998/1999, kjer sta se pomerila Maribor in Olimpija, so Štajerci četrtič osvojili pokal in porazili največjega rivala znotraj slovenskega nogometnega prostora. V zadnjem finalnem obračunu je bil natančen Robert Berič, sicer nogometaš Interblocka, ki je s strelom z glavo soigralce popeljal do vodstva, ne pa tudi do zmage. Zaradi poškodbe mladi perspektivni napadalec že dobršen del leta ne igra. Od ostalih finalistov je mrežo finala pokala Hervis v sezoni 2007/08 tresel mariborski vezist Marko Popović, ki je dosegel častni zadetek proti ljubljanskemu Interblocku.

Lanskoletni finalist ni več v igri za napredovanje, boj za zmagovalca in s tem tudi nastop v Ligi Evropa pa bo še trd. Tu so ekipe, ki so že zmagovale in tiste, ki si priložnosti, kot je tekmovanje v Evropi, nadvse želijo. Ne glede na pretekle sezone je vsaka po svoje specifična, z drugimi nogometaši in drugačnimi boji. Tekmovanje jih bo do ključnega boja ponudilo še nekaj, saj je prezimil dobršen del prvoligaške smetane, vse od deveto uvrščene Hit Gorice pa do drugega Maribora, za nameček pa je stik z druščino obdržal tudi Triglav Gorenjska.  

Tekst: Andreja Potočnik
Foto: Vid Ponikvar

SORODNE NOVICE

  • 14.05.2025 | Pokal Pivovarna Union
    Celjani v pokalnem finalu nadigrali Koprčane
    Nogometaši Celja se veselijo pokalne lovorike, v Stožicah so z 0:4 premagali ekipo Kopra. Za drugo pokalno lovoriko v zgodovini kluba je dvakrat zadel Aljoša Matko, v prvem polčasu sta v polno merila še Svit Sešlar in Nikita Josifov.
  • 14.05.2025 | Pokal Pivovarna Union
    Pomembne informacije pred finalom Pokala Pivovarna Union
    V sredo, 14. maja bo v Stožicah potekal veliki finale Pokala Pivovarna Union. Nogometna zveza Slovenije je za obiskovalce pripravila posebne napotke, ki vam bodo olajšali prihod na prizorišče tekme in izboljšali navijaško izkušnjo.
  • 13.05.2025 | Pokal Pivovarna Union
    Tudi Finale Pokala Pivovarna Union 2025 v znamenju trajnosti
    Zaključek pokalnega tekmovanja bo tudi letos več kot le športni dogodek. Finale Pokala Pivovarna Union 2025 bo potekal z jasnim poudarkom na trajnostnih zavezah, ki jih Nogometna zveza Slovenije in Pivovarna Laško Union razvijata že od leta 2022, ko je bila pokalna tekma prvič organizirana z mislijo na zmanjšanje vplivov na okolje.
  • 13.05.2025 | Pokal Pivovarna Union
    Koprčani in Celjani še tretjič nasprotniki v finalu
    Bodo Slatinčane na pokalnem tronu nasledili nogometaši Kopra ali Celja? Primorci in Štajerci bodo v sredo že tretjič v zgodovini tekmeci v velikem finalu Pokala Pivovarna Union.
  • 12.05.2025 | Pokal Pivovarna Union
    Finalisti v pričakovanju sredinega pokalnega dne
    Stožice bodo v sredo gostile finalni dan 34. izvedbe pokala Pivovarne Union. Vrhunec tega bo moški finalni obračun med Koprom in Celjem, ki se bo začel ob 20.00. Štiri ure pred tem se bosta v ženskem finalu merili Mura Nona in Ljubljana.
  • 12.05.2025 | Pokal Pivovarna Union
    Pot do finala: Celje
    Pred finalom Pokala Pivovarna Union.
  • 12.05.2025 | Pokal Pivovarna Union
    Pot do finala: Koper
    Pred finalom Pokala Pivovarna Union.
  • 11.05.2025 | Pokal Pivovarna Union
    Pogled nazaj: V pokalnih finalih najuspešnejši Maribor
    S sredino finalno tekmo v Stožicah se bo končala 34. sezona Pokala Pivovarna Union, najštevilčnejšega nogometnega tekmovanja pri nas. Celje lovi drugo pokalno lovoriko, Koper že peto.
  • 28.04.2025 | Pokal Pivovarna Union
    V prodaji vstopnice za veliki finale
    Nogometna zveza Slovenije je pričela s prodajo vstopnic za veliki finale Pokala Pivovarna Union, ki bo 14. maja v Stožicah. V ženskem finalu se bosta pomerili ekipi ŽNK Mure None in ŽNK Ljubljane, v moškem finalu pa moštvi Kopra in Celja.
  • 25.04.2025 | Pokal Pivovarna Union
    Finalni dan 2025 bo v Ljubljani
    Nogometna zveza Slovenije je po odigranih polfinalnih tekmah Pokala Pivovarna Union v moški konkurenci določila prizorišče finalnih obračunov v letošnji sezoni. Zaključni pokalni dan bo tudi letos potekal v Stožicah.

DELI NA