Po petih letih znova s Qarabagom

Nogometaši Olimpije so se v Carigradu poslovili od kvalifikacij UEFA Lige prvakov, zdaj pa jih čaka spopad za skupinski del UEFA Evropske konferenčne lige. Tekmec zmajev bo azerbajdžanski prvak Qarabag.

Olimpija in Qarabag se v evropskih tekmovanjih ne bosta srečala prvič,, zmaji so se z azerbajdžanskim prvakom pomerili že na začetku sezone 2018/19. Ljubljančani so tedaj izpadli po zaslugi domačega poraza, prvo tekmo v Stožicah je v 79. minuti odločil Guerrier. Zeleno-beli so v primerjavi s tekmama pred petimi leti povsem spremenili svojo zasedbo, saj v moštvu ni več niti enega od takratnih članov Olimpije, medtem ko sta za Qarabag igrala zdaj 33-letni kapetan Maksim Medvedev in pet let mlajši partner v obrambi Abbas Hüseynov.

Dvojec je bil v preteklih sezonah del mednarodnih uspehov Qarabaga, ki bo že deseto sezono zapored igral v skupinskem delu evropskih tekmovanj. Najtrofejnejši azerbajdžanski klub je lani v konkurenci s Freiburgom, Nantesom in Olympiakosom zasedel tretje mesto v skupini UEFA Evropske lige, v prvem krogu izločilnih bojev UEFA Evropske konferenčne lige pa ga je izločil Gent. Qarabag je v lanskih kvalifikacijah za UEFA Ligo prvakov izločil Lech Poznan, Zürich in Ferencvaroš, letos pa ga je v drugem krogu zaustavil poljski Rakow, pred dvobojem z Olimpijo pa je s 4:1 padel finski HJK. Na klopi desetkratnih državnih prvakov - Qarabag od sezone 2013/14 le enkrat ni zasedel vrha lestvice - že vse od leta 2008 sedi Gurban Gurbanov, v preteklosti tudi reprezentančni napadalec.

Qarabag se lahko pohvali z zanimivo mešanico nogometašev, v moštvu pa je tudi precej južnoameriškega pridiha. Ljubljanski strateg Joao Henriques je vlogo favorita prepustil tekmecu, a Portugalec verjame, da ima Olimpija boljše možnosti kot proti Galatasarayju: "Nastopanje v ligi prvakov za vsakogar predstavlja sanje. Prvi cilj smo z uvrstitvijo v konferenčno ligo dosegli, a liga Evropa je precej močnejše tekmovanje. Igralci se zavedajo, da se jim ponuja priložnost, da se v skupinskem delu pomerijo proti ekipi, kot je Liverpool. Ko igraš v Evropi, igraš na povsem drugi ravni, vzdušje na stadionu je drugačno, na tribunah so ogledniki, tekme so medijsko bolje pokrite. Igralci to vedo in so v pričakovanju tekme popolnoma motivirani."

"Zadovoljni smo, da smo v zadnjem krogu kvalifikacij za ligo Evropa. Igralci so navdušeni in pripravljeni na izziv. Zdaj smo že vajeni evropskih tekem in tudi bolje pripravljeni kot na uvodu proti Valmieri. Edina stvar, ki nam ne gre v prid, je utrujenost in preveliko število tekem v nizu. A to je cena, ki jo mora ekipa, ki igra v domačem prvenstvu in tudi v Evropi, plačati. Nekaj igralcev je po poškodbi nazaj, nekaj jih je vprašljivih za nastop. Smo pa v precej boljšem stanju kot v nedeljo, ko smo igrali proti Aluminiju. Na voljo bomo imeli skoraj celotno ekipo, kar nas navdaja z optimizmom," še napoveduje Henriques.

Obračun na zelenici Stadiona Stožice se bo pričel ob 20. uri, tudi s prenosom na Sportklubu. UEFA je vlogo glavnega sodnika namenila Bolgaru Georgiju Kabakovu.

Tekst: PDo
Foto: M24.si

SORODNE NOVICE

  • 03.12.2023 | Prva liga Telemach
    Zanesljiva zmaga Maribora na derbiju
    Nogometaši Maribora so v 17. krogu Prve lige Telemach premagali Olimpijo s 3:1 (3:0).
  • 01.12.2023 | Prva liga Telemach
    Pred tekmo: Maribor - Olimpija
    Maribor bo serijo derbijev nadaljeval z velikim derbijem proti Olimpiji. Ljubljančani na lestvici bežijo za devet točk, a se v obeh taborih zavedajo, da gre za spopad, ko pogosto odloča tudi dnevna forma.
  • 30.11.2023 | Mednarodna tekmovanja
    Olimpija v Stožicah izgubila z Lillom
    Olimpija je na zadnji domači tekmi v skupinskem delu UEFA Evropske konferenčne lige izgubila z Lillom, ki je zmajem dokončno zaprl vrata do evropske pomladi. Ljubljanska mreža se je zatresla dvakrat.
  • 29.11.2023 | Mednarodna tekmovanja
    Na zadnji domači tekmi z Lillom
    Francoski Lille bo zadnji gost ljubljanskih Stožic v skupinskem delu UEFA Evropske konferenčne lige. Olimpija bo po zmagi na tekmi s Klaksvikom napadala nove točke.
  • 25.11.2023 | Prva liga Telemach
    Slavje Olimpije pri Radomljah
    Nogometaši Olimpije so v zaostali tekmi 3. kroga Prve lige Telemach v gosteh premagali Kalcer Radomlje z 2:0 (0:0).
  • 24.11.2023 | Prva liga Telemach
    Pred tekmo: Radomlje - Olimpija
    Zmaji so z mislimi že pri četrtkovem evropskem obračunu, še prej pa jih čaka pot na sever Ljubljanske kotline. Jih lahko Radomlje presenetijo?
  • 12.11.2023 | Prva liga Telemach
    Elšnik za točke Olimpije v sodnikovem dodatku
    Nogometaši Olimpije so v 16. krogu Prve lige Telemach doma premagali Muro z 1:0 (0:0).
  • 09.11.2023 | Mednarodna tekmovanja
    Sualehe in Nukić za zgodovinsko zmago Olimpije
    Ljubljančani se veselijo krstne zmage v skupinskem delu evropskih tekmovanj. Olimpija je prevladovala skozi celotno tekmo, zmaji pa so odpor gostov z igralcem več strli v končnici srečanja, ko sta zadela rezervista David Sualehe in Mustafa Nukić.
  • 09.11.2023 | Prva liga Telemach
    Pred tekmo: Olimpija - Mura
    Ne le v Mariboru, v nedeljo bo zanimivo tudi v Ljubljani. Olimpija po zgodovinski evropski zmagi gosti Muro, ki želi po domačem skalpu Aluminija še drugič v sezoni povezati dve zmagi.
  • 08.11.2023 | Mednarodna tekmovanja
    Zmaji po maščevanje za poraz na Ferskih otokih
    Nogometaši Olimpije bodo na četrti tekmi skupinskega dela UEFA Evropske konferenčne lige lovili prve točke. V Stožicah se bodo pomerili s ferskim Klaksvikom, ki je pred dvema tednoma v Torshavnu slavil z 0:3.

DELI NA