14.03.2013 | A
Proti Islandiji s 56. mesta

Nova jakostna lestvica Mednarodne nogometne organizacije FIFA večjih sprememb ni prinesla. V prvi dvajseterici le kozmetični popravki Portugalske, Ekvadorja, Grčije, Slonokoščene obale, Belgije in Gane. Slovenija se bo Islandiji prihodnji petek ob 18. uri po robu postavila iz 56. mesta.

Krivulja Slovenije je še vedno obrnjena navzdol, a priložnost za izboljšanje pozicije prihaja že prihodnji konec tedna, ko bo na sporedu prva kvalifikacijska tekma tega koledarskega leta. V ljubljanske Stožice prihajajo Islandci. To pa ne bo prvi obračun omenjenih reprezentanc. Dvakrat se je Slovenija v zgodovini 186 uradnih reprezentančnih tekem v samostojni državi že pomerila z Islandijo. Prva tekma je bila odigrana februarja 1996 v Valletti, kjer je v prijateljskem obračunu pred kvalifikacijami za mundial v Franciji slavila s 7:1. Takratni selektor Prašnikar - še v istem letu ga je zamenjal Srečko Katanec - je v igro poslal udarno enajsterico, ki je v 42. minuti začela svoj strelski pohod. Pet golov je prispeval Sašo Udovič, po enega pa Matjaž Florjančič in Ermin Šiljak. Tudi v drugem boju, ki je sledil dve leti kasneje, je slavila Slovenija. Takrat po dveh natančnih poizkusih Zlatka Zahoviča ter golu Andreja Poljšaka. Prvi nastop Katanca, kot selektorja Slovenije, je krivuljo obrnil močno navzgor.

Zgodovina pravi, da je Slovenija močnejši nasprotnik. Temu v prid govori tudi jakostna lestvica, kjer je razlika med reprezentancama 36 mest. To bo potrebno potrditi tudi na igrišču. Petkova zmaga in enak niz v začetku poletja lahko Slovenijo še vedno obdržijo v igri za mundial v Braziliji. Do konca kvalifikacij Katančevo četo čaka še boj s trenutno 64. uvrščeno Albanijo, ki je v zadnjem mesecu pridobila sedem mest, 133. postavljenim Ciprom ter Norveško in Švico, ki sta uvrščeni pred ostale tekmice. Prvi so trenutno na 29. mestu, drugi 14.  

In kako je na vrhu? Prva deseterica z redkimi izjemami ostaja nespremenjena tudi po novem štetju točk. Španija z naskokom vodi pred Nemčijo, tretja je Argentina. Elitno deseterico sestavljajo še Anglija, talija, Kolumbija, Portugalska, Nizozemska, Hrvaška in Rusija.

Tekst: AP
Foto: Arhiv NZS

SORODNE NOVICE

  • 27.06.2025 | A
    Petar Stojanović okrepil varšavsko Legio
    Slovenski nogometni reprezentant Petar Stojanović je podpisal triletno pogodbo s poljskim velikanom Legio Varšava, so potrdili na spletni strani kluba.
  • 23.06.2025 | A
    Jaka Bijol postal član Leeds Uniteda
    Nogometni klub Leeds United, ki se je vrnil v elitno angleško ligo, je na svoji spletni strani tudi uradno potrdil nakup slovenskega reprezentančnega branilca Jake Bijola. Šestindvajsetletni Slovenec je z novimi delodajalci podpisal petletno pogodbo.
  • 11.06.2025 | A
    Zmagi pozitivna popotnica za jesenski začetek kvalifikacij
    Slovenska nogometna reprezentanca je končala junijski cikel z dvema zmagama. V gosteh je prejšnji teden ugnala Luksemburg, v torek pa v Celju še Bosno in Hercegovino in si s tem pripravila lepo popotnico pred jesenskimi kvalifikacijami za svetovno prvenstvo 2026. Selektor Matjaž Kek pa vseeno opozarja, da morajo še na višjo raven.
  • 10.06.2025 | A
    Mojstrovina Verbiča in prvenec Vombergarja za prvo zmago proti BiH
    Slovenska nogometna reprezentanca je v Celju igrala prijateljsko tekmo z Bosno in Hercegovino ter slavili z 2:1 (0:0). Za Slovenijo, ki je v petek v Luksemburgu zmagala z 1:0, je v 63. minuti zadel Benjamin Verbič, v 89. pa z bele pike Andres Vombergar.
  • 10.06.2025 | A
    Pomembne informacije pred tekmo z Bosno in Hercegovino
    Slovenska nogometna reprezentanca se bo danes ob 18:00 v Celju pomerila z reprezentanco Bosne in Hercegovine. Nogometna zveza Slovenije (NZS) je za obiskovalce pripravila posebne napotke, ki vam bodo olajšali prihod na prizorišče tekme in izboljšali navijaško izkušnjo.
  • 10.06.2025 | A
    Ugodna ponudba paketnih vstopnic za kvalifikacije za SP 2026
    Kot v preteklih letih je Nogometna zveza Slovenije tudi tokrat pripravila ugodno ponudbo za navijače, ki bodo Slovenijo podpirali na vseh treh domačih tekmah. Začenja se namreč prodaja paketnih vstopnic za domače kvalifikacijske tekme slovenske reprezentance v letu 2025 v sklopu kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026.
  • 10.06.2025 | A
    V prodaji vstopnice za začetek kvalifikacij
    Septembrski uvod v kvalifikacije za SP 2026 bo za Slovenijo vse prej kot preprost. V Stožice prihaja Švedska, ki je Slovenijo v Ljubljani nazadnje porazila. Vstopnice so že v prodaji.
  • 09.06.2025 | A
    Dvoboji z reprezentancami nekdanje Jugoslavije vedno prinašajo določeno napetost
    Slovensko nogometno reprezentanco v torek ob 18. uri na stadionu Z'dežele v Celju čaka prijateljska tekma z reprezentanco Bosne in Hercegovine. Selektor Matjaž Kek pred dvobojem poudarja, da tekme z reprezentancami nekdanje Jugoslavije vedno prinašajo določeno napetost.
  • 08.06.2025 | A
    Novi obrazi so pokazali pravi karakter
    Slovensko nogometno reprezentanco v torek v Celju čaka še zadnja pripravljalna tekma pred začetkom jesenskih kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. Po zmagi v Luksemburgu se bodo varovanci Matjaža Keka tokrat pomerili z Bosno in Hercegovino.
  • 07.06.2025 | A
    Nimamo tako kratke klopi, kot morda včasih mislimo
    Reprezentanca Slovenije je z golom Tamarja Svetlina dobila pripravljalno tekmo z Luksemburgom. Kako sta srečanje doživela selektor Matjaž Kek in junak zmage Tamar Svetlin?

DELI NA