02.09.2024 | A
Slovenci pričeli priprave na Uefa ligo narodov

Slovensko nogometno reprezentanco v naslednjem tednu čaka prvi preizkus po evropskem prvenstvu. Reprezentanti so se pred tekmama lige narodov z Avstrijo in Kazahstanom danes zbrali na Brdu pri Kranju. Po prikazanem na Euru komaj čakajo na nove izzive, je novinarjem dejal napadalec Benjamin Šeško.

Slovenija se je v Nemčiji prvič uvrstila v izločilne boje velikega turnirja, da imajo reprezentanti še večje ambicije, so ocenili že takoj po porazu s Portugalsko v osmini finala. Nekaj tednov kasneje se njihov pogled ni spremenil. "Iz tekme v tekmo smo boljši, kar se vidi tudi po rezultatih. Zato komaj čakam vsako naslednjo tekmo, ker enostavno verjamem v to reprezentanco," je dejal Šeško.

Prepričan je, da je bilo evropsko prvenstvo pomemben mejnik za ekipo. "Mislim, da vsi na svetu po večini vedo kaj je Slovenija. Morda še ne vedo, kje se nahaja, ampak vsaj vedo ime," je dejal. Zdaj je po njegovem pomembno, da reprezentanca nadaljuje s svojim razvojem. "Tiste stvari, ki so bile dobre na prvenstvu, moramo nadgraditi. Nadaljevati moramo po teh stopinjah, delati kot eno, dihati en za drugega."

V svojih mislih je tudi že pospravil zamujeno izjemno priložnost v osmini finala proti Portugalski, ko je v 116. minuti sam stekel v napad, v dvoboju z vratarjem pa se je izkazal Diogo Costa. "To je vse že za mano. Nogomet se bo tudi jutri igral, to so besede selektorja, modrega človeka, pač enostavno gre nogomet naprej. Vsak zgreši, vsak je človek, tako da iz tega se nekaj naučiš in greš naprej."

Prvi preizkus za varovance Matjaža Keka v ligi B bo v petek v Stožicah predstavljala Avstrija, ki je tako kot Slovenija izpadla v osmini finala Eura. Na svetovni lestvici je na 22. mestu, Slovenija na 52.

"Moramo se zavedati, da je Avstrija prikazala izjemno igro na Euru, je odlična reprezentanca. Zato bo treba biti pripravljen na vsako podrobnost, tako fizično kot tudi psihično," je ocenil napadalec Leipziga. Selektor Kek je pred tekmo varovance opozoril na to, da bodo še naprej morali dokazovati svojo kakovost in se ne zanašati na pretekle dosežke.

Kljub zgodovinskem dosežku na Euru jih je tudi opozoril na to, da na zadnjih petih tekmah vendarle niso zabeležili zmage. Kot je ocenil Šeško, gre za poskus selektorja, da na svoj način motivira izbrano vrsto. Pri tem je uspešen: "Včasih te toliko podžge, da daš potem še dve predstavi višje, tako da to zna".

Na Kekovem seznamu za petkovo tekmo z Avstrijo in nato ponedeljkovo s Kazahstanom ni večjih presenečenj. Reprezentančno se je po Euru upokojil Vid Belec, Benjamin Verbič in Miha Blažič pa se po besedah selektorja "se še iščeta" in ju prav tako ni zraven. Obenem je Kek kakega igralca pustil igrati za izbrano vrsto do 21 let, ki jo v tem ciklu čakata pomembni tekmi za preboj na EP. Tako je selektorju U21 Milenku Aćimoviću prepustil tudi Adriana Zeljkovića, tudi zaradi tega je na članskem seznamu po dolgem času spet vezist Rijeke Dejan Petrovič.

Ta je vesel ponovnega vpoklica v reprezentanco, vidi pa tudi precejšnjo spremembo v značaju ekipe od zadnjega svojega nastopa pred več kot dvema letoma. "Mislim, da bo vseeno vzdušje malo boljše kot je bilo nazadnje, ko sem igral. Takrat rezultati niso bili na tem nivoju, tako da mislim, da bo zdaj vse še boljše."

Čeprav sam ni bil del izbrane vrste v Nemčiji, je moštvo z veseljem spremljal. Kaj pa bo po njegovem najpomembneje prenesti s prvenstva na naslednje tekme? "Predvsem to organiziranost in agresivnost. Vemo proti kakšnim ekipam smo igrali in dokazali smo, da se jim lahko zoperstavimo. Če bo vse na istem nivoju, se ne rabimo bati nikogar."

Tekst: STA, MKo
Foto: m24.si

SORODNE NOVICE

  • 01.04.2026 | A
    Odmevi po tekmi s Črno goro
    Slovenska nogometna reprezentanca je končala prvi cikel tekem pod vodstvom novega selektorja Boštjana Cesarja. Izplen po obračunih na Madžarskem in v Črni gori je poraz in zmaga. Kot pravijo v slovenskem taboru, je pri tem precej dobrega, sta pa tekmi pokazali tudi, da bo treba še marsikaj popraviti.
  • 31.03.2026 | A
    S preobratom do zmage v Črni gori
    Slovenska nogometna reprezentanca je v Podgorici na prijateljski tekmi proti Črni gori zmagala s 3:2. Za Slovenijo sta zadela Žan Vipotnik dvakrat in Danijel Šturm, za Črno goro pa obakrat Milutin Ostajić.
  • 31.03.2026 | A
    Slovenci danes s Črnogorci
    Slovenska nogometna reprezentanca bo danes, ob 18. uri, v Podgorici igrala še drugo prijateljsko tekmo v tem ciklu. Po sobotnem porazu na Madžarskem z 0:1 bodo izbranci Boštjana Cesarja proti Črni gori lovili želeno zmago.
  • 30.03.2026 | A
    V Črno goro po zmago
    Slovenska nogometna reprezentanca bo v torek v Podgorici igrala še drugo prijateljsko tekmo v tem ciklu. Po sobotnem porazu na Madžarskem z 0:1 bodo izbranci Boštjana Cesarja proti Črni gori, kamor se odpravljajo danes ob 17.30, lovili želeno zmago.
  • 30.03.2026 | A
    Zagotovi si letno vstopnico za tekme slovenske reprezentance
    Letna vstopnica 2026 vam poleg treh domačih tekem v Uefa ligi narodov zagotavlja tudi udeležbo na junijskem prijateljskem obračun s Ciprom in ženskim spektaklom med Slovenijo in Nemčijo v kvalifikacijah za SP 2027.
  • 30.03.2026 | A
    Junija s Ciprom, vstopnice že v prodaji
    Slovenski selektor Boštjan Cesar se bo prvič predstavil pred domačimi gledalci 4. junija, ko bo Slovenija v Stožicah gostila Ciper. Vstopnice za prijateljsko tekmo so že v prodaji.
  • 29.03.2026 | A
    Odmevi po tekmi z Madžarsko
    Slovenska nogometna reprezentanca je v soboto na Madžarskem opravila prvo tekmo pod vodstvom selektorja Boštjana Cesarja. Po spodbudnem prvem in slabšem drugem polčasu je prijateljski obračun z Madžarsko v Budimpešti izgubila z 0:1, nov preizkus pa Slovence čaka že v torek ob 18.00 v Podgorici proti Črni gori.
  • 28.03.2026 | A
    Minimalni poraz ob debiju Cesarja
    Slovenska nogometna reprezentanca je igrala prvo tekmo pod vodstvom selektorja Boštjana Cesarja. V Budimpešti je na prijateljskem obračunu izgubila proti Madžarski z 0:1 (0:0).
  • 28.03.2026 | A
    Slovenski nogometaši danes proti Madžarski
    Slovenska nogometna reprezentanca bo danes ob 18. uri v Budimpešti igrala prvo tekmo pod vodstvom novega selektorja Boštjana Cesarja. Ta je z opravljenim v teh dneh zadovoljen, proti Madžarom pa si želi predvsem videti pravo podobo svojih igralcev.
  • 27.03.2026 | A
    Cesar pred svojo prvo tekmo v selektorski vlogi zadovoljen z opravljenim
    Selektor slovenske nogometne reprezentance Boštjan Cesar je pred svojo prvo tekmo v novi vlogi. V soboto ob 18.00 bodo njegovi izbranci v Budimpešti igrali prijateljsko tekmo z Madžarsko.

DELI NA