25.03.2011 | A
Slovenija : Italija - 0 : 1

Slovenska nogometna reprezentanca je v peti tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo leta 2012 v Stožicah izgubila proti Italiji z 0:1 (0:0). Izbrance Matjaža Keka naslednja tekma kvalifikacij čaka v torek, ko bodo v Belfastu igrali proti Severni Irski.

Stadion Stožice, gledalcev 16.000, sodniki: Brych, Schiffner in Borsch (vsi Nemčija).

Slovenija : Italija 0:1
0:1 Thiago Motta (73.).

Slovenija: S. Handanović, Brečko (od 70. Anđelković), Šuler, Cesar, Jokić, Birsa (od 74. Iličić), Koren, Radosavljević, Kirm, Novaković, Dedić (od 56. Ljubijankić).

Italija: Buffon, Maggio, Bonucci, Chiellini, Balzaretti, Montolivo (od 87. Marchisio), Aquilani, Thiago Motta, Mauri (od 63. Nocerino), Cassano (od 74. Rossi), Pazzini.

Rumeni kartoni: Cesar; Montolivo, Thiago Motta.

Rdeč karton: /.

Slovenski nogometaši in navijači so le dočakali tekmo, ki so jo čakali bržčas bolj kot vsako drugo v teh kvalifikacijah. V goste je prispela ugledna Italija. Štirikratni svetovni prvaki so bili kljub temu, da je italijanski nogomet trenutno v krizi, še vedno favorit, ne nazadnje so v Ljubljano dopotovali kot vodilna ekipa skupine C.

Toda Slovenci so imeli svojo računico. Optimizem jim je dvigala izjemna rast v zadnjih letih, ki jim je prinesla tolikšen ugled v tujini, da so bili - še pred kratkim do njih vselej malce arogantni - Italijani tokrat precej previdni v napovedih pred tekmo. To tudi zaradi dejstva, da v Sloveniji še niso zmagali.

A kot se je izkazalo, je bil njihov strah vendarle odveč. Večino tekme so bili prav oni boljši tekmec od tokrat zelo blede Slovenije in v 73. minuti prišli do zadetka Thiaga Motte ter do zmage, ki jim na široko odpira vrata na Poljsko in v Ukrajino.

Poraz proti Italiji sicer ni usoden, saj je za Kekovo vrsto pomembna predvsem torkova tekma v Belfastu, kjer pa bo morala pokazati več domiselnosti proti doma izjemno trmastim in čvrstim Severnim Ircem. Ti so na začetku kvalifikacij v Ljudskem vrtu nepričakovano odnesli vse tri točke.

Kek na tekmi tudi tokrat ni presenetil z začetno postavo. Edino vprašanje pred tekmo je bilo, koga bo postavil ob bok Milivoja Novakovića v napad, a tudi odgovor na to ni bil presenetljiv, saj je bil od začetka za pritisk na gostujoče branilce zadolžen Zlatko Dedić. Prav tako z udarno ekipo ni presenetil niti Cesare Prandelli, saj so dvoboj začeli vsi tisti nogometaši, ki jih je skupaj uigraval v zadnjih dneh.

In ti so v prvem polčasu pustili boljši vtis. Večinoma so vse dvoboje zlahka dobivali in si priigrali tudi nekaj obetavnih priložnosti. Že v sedmi minuti je Riccardo Montolivo z roba kazenskega prostora namučil Samirja Handanovića, v 17. minuti je bila pred slovenskimi vrati zmeda, ki se je za gostitelje srečno končala le s kotom (podobno, a še brez kota je bilo tudi v 34. minuti), v 23. minuti pa je Giampaolo Pazzini iz bližine nekoliko z leve strani zadel vratnico. Slovenci so prvo nevarnejšo akcijo izpeljali šele v 25. minuti, ko je Robert Koren z 18 metrov zaposlil Gianluigija Buffona. To pa je bilo ob še nekaj polpriložnostih vse, kar so pokazali Kekovi izbranci v tem delu igre.

Tudi drugi polčas so bolje začeli gosti, saj je moral slovenski vratar v 52. in 53. minuti trikrat zapored posredovati po strelih Stefana Maurija, Antonia Cassana in Alberta Aquilanija. Takoj po menjavi Dedića je njegov "naslednik Zlatan Ljubijankić v 56. minuti po protinapadu zatresel okvir italijanskih vrat in napovedal zanimivejše nadaljevanje. Toda to se ni uresničilo, saj so Italijani navidez lagodno nadzorovali položaj na igrišču in nepovezanim domačinom niso dopustili nevarnejše akcije.

V 70. minuti je moral Kek poseči po novi menjavi, poškodovanega Miša Brečka je zamenjal Siniša Anđelković. Kmalu zatem so Italijani povedli, ko je do strela na levi strani kazenskega prostora prišel Thiago Motta in z diagonalnim strelom ukanil Handanovića. Kek je reagiral z menjavo Valterja Birse z Josipom Iličićem, ki pa se ni obrestovala. Italijani so znali prednost brez večjih težav (v 88. minuti je sicer žoga za malo zgrešila njihova vrata) zadržati do konca tekme in se nato veselili pomembne zmage.

Tekst: STA
Foto: Drago Wernig - TAKA

SORODNE NOVICE

  • 20.10.2025 | A
    Tekma med Slovenijo in Kosovom razprodana
    Slab mesec pred zadnjo tekmo slovenske nogometne reprezentance v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2026 so pošle še zadnje vstopnice za tekmo med Slovenijo in Kosovom.
  • 14.10.2025 | A
    Odmevi po tekmi s Švico
    Tudi druga oktobrska kvalifikacijska tekma se je končala z začetnim izidom. Četa Matjaža Keka je pred polnimi Stožicami Švici preprečila, da bi si uvrstitev na svetovno prvenstvo zagotovila že po četrtem krogu.
  • 13.10.2025 | A
    Delitev točk v polnih Stožicah
    Nogometaši Slovenije so na četrti tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026 prišli še do tretjega neodločenega rezultata.
  • 13.10.2025 | A
    V prodaji vstopnice za tekmo s Kosovom
    Slovenska nogometna reprezentanca bo 15. novembra ob 20.45 odigrala zadnjo domačo tekmo v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2026. Izbranci Matjaža Keka se bodo v Stožicah pomerili z izbrano vrsto Kosova. Vstopnice so že v prodaji.
  • 13.10.2025 | A
    Slovenija danes v Stožicah proti Švici
    nogometna reprezentanca bo danes končala drugega od treh ciklov kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. V predvidoma polnih Stožicah bo ob 20.45 gostila vodilno ekipo skupine B Švico in proti njej iskala zelo želene točke. V slovenskem taboru menijo, da jih lahko tudi osvojijo.
  • 12.10.2025 | A
    Pomembne informacije pred tekmo s Švico
    Slovenska nogometna reprezentanca se bo v ponedeljek, 13. oktobra 2025, ob 20:45 v Stožicah pomerila s Švico. Nogometna zveza Slovenije je za obiskovalce pripravila posebne napotke, ki vam bodo olajšali prihod na prizorišče tekme in izboljšali navijaško izkušnjo.
  • 12.10.2025 | A
    Kek: Švica je dominantna, a izziva se veselim
    Slovenska nogometna reprezentanca bo v ponedeljek končala drugega od treh ciklov kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. V predvidoma polnih Stožicah bo ob 20.45 gostila vodilno ekipo skupine B Švico in proti njej iskala zelo želene točke. V slovenskem taboru menijo, da jih lahko tudi osvojijo.
  • 11.10.2025 | A
    Odmevi po tekmi s Kosovom
    Slovenska reprezentanca se s Kosova vrača s točko. Težko se je otresti občutka, da bi lahko iztržila več, a naši fantje kljub temu optimistično zrejo proti ponedeljkovi tekmi s Švico.
  • 10.10.2025 | A
    V Prištini precej priložnosti, a nič zadetkov
    Slovenska nogometna reprezentanca je na tretji tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026 v gosteh igrala 0:0 s Kosovom.
  • 10.10.2025 | A
    Slovenija danes proti Kosovu
    Slovenska nogometna reprezentanca bo drevi ob 20.45 v Prištini igrala tretjo kvalifikacijsko tekmo za svetovno prvenstvo 2026. Tekmec bo izbrana vrsta Kosova, ki ima kakovostno zasedbo in bo zahteven tekmec. Toda četa Matjaža Keka verjame, da se lahko v Ljubljano vrne z nujno potrebnimi točkami.

DELI NA