07.09.2012 | A
Slovenija kvalifikacije pričela s porazom

Slovenska nogometna reprezentanca je v 1. krogu kvalifikacij na svetovno prvenstvo v Braziliji leta 2014 izgubila proti Švici z 0:2. Srečanje sta odločila strela Xhake in Inlerja. Že v torek varovance Slaviše Stojanovića v Oslu na Norveškem čaka naslednji kvalifikacijski obračun.

Slovenija:Švica 0:2 (0:1)
Strelci: Xhaka ('20), Inler ('51).

Slovenija: J. Handanović, Brečko, Šuler, Cesar, Jokić, Birsa (od 61. Iličić), Radosavljević (od 80. Kurtić), Bačinović, Kirm, Dedić (od 55. Ljubijankić), Matavž.

Selektor: Slaviša Stojanović

Švica: Benaglio, Lichtsteiner, Von Bergen, Barnetta, Inler, Derdiyok, Xhaka (od 85. Fernandes), Behrami, Rodriguez, Djourou, Shaqiri (od 75. Džemaili).

Selektor: Ottmar Hitzfeld

Slovenija je dobro začela boj v novem kvalifikacijskem ciklusu. Že v tretji minuti je Valter Birsa žogo poslal proti golu, a je ta končala v rokah nasprotnikovega vratarja. Podobna situacija je bila tudi ob poizkusu Tima Matavža dve minuti kasneje. Armin Bačinovič je iz prostega strela z dobrih 20 metrov kot tretji skušal ukaniti Diega Benaglia. Žal neuspešno.

V 14. minuti se je igra prvič resneje preselila pred Handanovičeva vrata, v 20. minuti pa je padel prvi gol v Stožicah. Z nizkim strelom ob levi vratnici je Granit Xhaka, na katerega je domača obramba povsem pozabila, Švico popeljal do vodstva.

Najlepša priložnost Slovenije se je ponudila v eni od naslednjih akcij Andraža Kirma in Matavža, a je Benaglio reagiral in žogo odbil čez prečko. S tem ofenzive gostiteljev še ni bilo konec. Matavž in Birsa sta skušala izenačiti, a so bili Švicarji bližje zadetku. Eren Derdiyok je v 31. minuti zadel vratnico.

V drugem polčasu je Stojanović skušal poživiti igro, zato je v igro poslal Josipa Iličiča, Jasmina Kurtiča in Aleksandra Radosavljeviča, namesto izenačenja pa je domača izbrana vrsta, ki v drugem delu igre kljub zaostanku v okvir vrat ni poslala niti enega strela, prejela še drugega v svojo mrežo. V 51. minuti je Gökhan Inler po napaki slovenske obrambe zadel v levi zgornji kot. Nekaj upanja je vlil drugi prekršek Tranquille Barnetta v 76. minuti a tudi terenske premoči Slovenija ni znala izkoristiti. Uvodni nastop v kvalifikacijah za mundial se je tako končal s prvim porazom domače izbrane vrste. Priložnost za prve točke bodo reprezentanti lovili že v torek, na gostovanju pri Norvežanih.

Slaviša Stojanović, selektor Slovenije: "Ni prijetno, kadar začneš kvalifikacije s porazom. Izgubili smo tekmo iz dveh strelov iz distance, ostalo je še nekako funkcioniralo, čeprav smo si želeli malce večje kontrole žoge čez sredino, česar danes nismo prikazali. Na žalost iz naših priložnosti nismo uspeli zadeti. Bili smo blizu izenačenju, mogoče bi se tekma odvila malce v drugačno smer. Po drugem golu pa enostavno nismo več našli rešitev, da bi spreobrnili rezultat. Poizkusili smo z menjavami, tudi z rotacijami, tudi to ni šlo."