11.10.2009 | A
Slovenija pokorila Slovaško

Slovenska izbrana vrsta pred zadnjim krogom kvalifikacij ostaja v igri za prvo mesto v skupini, potem ko so na Slovaškem slavili z zadetkoma Valterja Birse (56. minuta) in Nejca Pečnika (90.). Slovakom ni uspelo zatresti mreže Samirja Handanoviča.

Slovaška : Slovenija 0:2 (0:0)
0:1 Birsa 56'
0:2 Pečnik 90'

Slovenska četa je tudi v drugo pokazala, da je boljši in kvalitetnejši nasprotnik, ko gre za boj med najboljšimi v skupini. Po tem, ko v začetku tedna še ni bilo znano, ali bo enajsterica v popolni postavi ali bo zaradi težav s poškodbami potrebovala reorganizacijo, pa sta sinoči tako Milivoje Novakovič kot tudi Boštjan Cesar odigrala vseh 90. minut na Tehenlém polu in soigralcem pomagala do spektakularnega zaključka predzadnje kvalifikacijske tekme.

Že v drugi minuti je spodrsljaj v branilskih vrstah domačih izkoristil Zlatko Dedič, ki je kot iz topa nameril proti golu in s tem ogrel domačega vratarja Jana Mucha, ki je v uvodnih minutah kar nekajkrat posredoval ob napadalni igri zeleno-belih. Slovak je mrežo sicer pustil nedotaknjeno, Slovenija pa je imela prvi kot na srečanju. Devet minut zatem je Novakovič lepo videl prostega Andraža Kirma, v 13. minuti je pred čuvajem mreže stal kasnejši strelec prvega zadetka, Valter Birsa, ki je ciljal z dobrih 20 metrov. Ob razmočeni travnati površini in nekoliko drugačni svetlobi, kjer sta si moštvi prizadevali predvsem s streli od daleč, so bili nevarni tudi gostitelji. Jan Durica je v 9. minuti skoraj da poskrbel za slavje, ko je Samir Handanovič nekoliko nespretno posredoval, a se je žoga na srečo odbila od vratnice. Gostitelji so bili nevarni predvsem po krilnih položajih (Stock in Weiss), kjer so prodirali globoko v kazenski prostor, a akcij skoraj da nikoli niso izpeljali do konca. Sledili so poizkusi Hamšika in Vittka, polčas pa je zaključil Aleksander Radosavljevič, ki je po Korenovem izvajanju prostega strela z glavo nameril v vrata, a je ostalo je pri poizkusu. Prvi polčas je postregel s premišljeno, disciplinirano, tudi previdno igro na obeh straneh, ki sta svoje priložnosti iskali predvsem s streli od daleč.

Če se je Birsa v prvem polčasu le ogreval, pa je v nadaljevanju napadalec francoskega Auxerreja zabil svoj drugi reprezentančni zadetek. Najprej je z glavo nevarno zapretil v 54. minuti, dve minuti zatem pa z dobrih 20 metrov z levico zatresel slovaško mrežo. Semafor na Tehelném polu je kazal 0:1, kar je vzpodbudilo domače. Njihove napadalne minute je prekinil Aleksander Radosavljevič, v 66. minuti pa je Vladimir Weiss ob preigravanju slovenske obrambne linije padel ob Jokičevem posredovanju, zahteval prosti strel, namesto katerega pa prejel rumeni karton. Slovaški selektor je ob pritisku na svoja vrata polčas začel z nekoliko bolj obrambno postavo, kar pa ni preprečilo Slovenske razpoloženosti in zrelosti. Kmalu je porumenel slovenski kapetan, Robert Koren, za katerega so, zaradi kartonov, kvalifikacije že zaključene.

Slovaki so v končnici hiteli loviti svoj zaostanek in pri tem naredili nemalo napak. Kekova neprebojna obrambna linija je bila nerešljiva uganka, medtem ko so si napadalci ob odprti igri pripravili kar nekaj domiselnih protinapadov. Luknje, ki so se ustvarile v igri tokratnih gostiteljev, sta poizkušala izkoristiti sprva Novakovič, nato pa v sodnikovem dodatku še rezervist Nejc Pečnik, ki je ob pomoči kölnskega napadalca v svojem petem nastopu za državni dres še v drugo zatresel slovaško mrežo. Šokirani domači navijači so onemeli, po stadionu pa je odmevalo slovensko slavje.

Slovaki so potrebovali le točko, Kekovi varovanci pa celoten paket in čeprav se je zdelo, da je pred gostitelji lažja naloga, kot so jo imeli v slovenskem taboru, je igrišče postreglo s trdim bojem in razpletom, o katerem so mnogi pred tekmo le sanjali. Slovenija je na krilih celotnega moštva ob natančni levici Valterja Birse in nato še razpoloženega Nejca Pečnika pomešala 'štrene' razočaranim Slovakom, sama pa se ob razpletu približala Nemčiji, Danski, Srbiji in Italiji, ki že potujejo v Afriko. V primeru zmage v San Marinu in ob pomoči Poljakov, ki bi na domačem igrišču morali ugnati popolnoma potolčene Slovake bi se v sredo Slovenija postavila ob bok četverici, ki se bo prihodnje poletje merila na SP, če pa se 'računica' ne izide, čakata domačo izbrano vrsto še dve dodatni tekmi. Ob igri, s katero Kekova četa vsakič znova dokazuje, da je zrela za odmevnejši uspeh, so sanje o Afriki morda bliže, kot se zdi.

Matjaž Kek, selektor slovenske reprezentance: »Dočakali smo svoj trenutek, zabili in dobro pripeljali tekmo do konca. Fantom čestitam, korak naprej k cilju. Čaka nas še zadnji krog, po sredi bomo naredili obračun. Zdaj ste vsi videli, da ima ta ekipa nogometno kakovost, tako ekipno, kot individualno.«

Tekst: Andreja Potočnik
Foto: Drago Wernig - TAKA

SORODNE NOVICE

  • 01.09.2025 | A
    Vipotnik znova med strelci, zadetku tokrat dodal še podajo
    Žan Vipotnik se je med strelci znašel že na tretji zaporedni tekmi, tokrat pa je zadetku dodal še asistenco. Zmage na mestnem derbiju sta se veselila Tomi Horvat in Jon Gorenc Stanković, Danijel Šturm je proti Domžalam potrdil zakon bivšega.
  • 01.09.2025 | A
    Vipotnik in Zec na druženju z osnovnošolci
    Slovenska nogometna reprezentanca je pričela s pripravami na tekmi s Švedsko in Švico v kvalifikacijah za SP 2026. Pred prvimi pravimi aktivnostmi na igrišču sta se Žan Vipotnik in David odločila za obisk Osnovne šole Jakoba Aljaža v Kranju.
  • 26.08.2025 | A
    Sešlar do prvenca, med strelci in podajalci še trojica
    Med 23 reprezentanti, ki so se znašli na seznami za srečanji proti Švedski in Švici, so minuli konec tedna v svojih klubih najbolj izstopali Svit Sešlar, Danijel Šturm in Žan Vipotnik, ki so se vsi vpisali med strelce, svojo prvo asistenco pa je že na uvodni tekmi nove sezone dosegel Sandi Lovrić.
  • 26.08.2025 | A
    Kekov seznam za začetek kvalifikacij
    Selektor slovenske nogometne reprezentance Matjaž Kek je na današnji novinarski konferenci v Nacionalnem nogometnem centru Brdo predstavil seznam vpoklicanih reprezentantov za prvi tekmi v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2026.
  • 25.08.2025 | A
    Celar posojen v Nemčijo
    Žan Celar bo v nadaljevanju sezone 2025/26 igral za nemško Fortuno Düsseldorf, je sporočil njegov delodajalec Queens Park Rangers. Šestindvajsetletnega napadalca je londonski klub posodil nemškemu drugoligašu.
  • 20.08.2025 | A
    Mlakar v Amiens
    Jan Mlakar se kot posojen nogometaš Pise seli v francosko drugo ligo. Okrepil je Amiens, ki ga je pred leti vodil Luka Elsner.
  • 19.08.2025 | A
    Janža med strelci, Horvat prispeval podajo za zmago Sturma
    Večina slovenskih reprezentantov je že zakorakala v novo klubsko sezono. Minuli vikend sta najbolj izstopala Erik Janža, ki je zadel za zmago Gornika in dosegel že svoj drugi zadetek v novi sezoni, podajo pa je za zmago Sturma prispeval Tomi Horvat, oči pa so bile uprte tudi v debi Benjamina Šeška na Old Traffordu.
  • 19.08.2025 | A
    Na voljo še zadnji paket vstopnic za tekmo s Švedsko
    Nogometna zveza Slovenije je v prodajo spustila še zadnji paket posamičnih vstopnic za kvalifikacijsko tekmo s Švedsko, ki bo v petek, 5. septembra, ob 20.45 v Stožicah.
  • 11.08.2025 | A
    Veliko zanimanje za tekmo s Švedsko, zadnje vstopnice v prodajo 19. avgusta
    Za prvo kvalifikacijsko tekmo slovenske nogometne reprezentance s Švedsko vlada veliko zanimanje, saj so pošle vse vstopnice 1. in 2. kategorije, ki so bile na voljo za nakup v prvi fazi prodaje. Zadnji paket posamičnih vstopnic bo sproščen v prodajo 19. avgusta.
  • 11.08.2025 | A
    V prodaji vstopnice za gostujočo tekmo s Švico
    Slovenska nogometna reprezentanca bo septembra pričela s kvalifikacijami za svetovno prvenstvo 2026. Varovanci Matjaža Keka se bodo 5. septembra ob 20.45 v Stožicah pomerili s Švedsko, tri dni kasneje pa bodo ob isti uri iskali pomembne točke v Švici. Vstopnice za gostovanje v Baslu so že v prodaji.

DELI NA