V Stockholm z golom prednost

Nogometaši Maribora so si na prvi tekmi drugega kroga kvalifikacij UEFA Lige prvakov priigrali zadetek prednosti. Štajerci so bili v spopadu z AIK-om boljši tekmec, zmaga pa bi lahko bila glede na število priložnosti še višja.

KVALIFIKACIJE UEFA LIGE PRVAKOV - PRVA TEKMA DRUGEGA KROGA:

MARIBOR - AIK 2:1

Stadion: Ljudski vrt, 7816 gledalcev.
Sodniki: Stegemann, Achmüller in Waschitzki (vsi Nemčija).
Strelci: Kronaveter (6'), Ivković (38'); Goitom (28')
Rumeni karton: Cretu.
Rdeči karton: /.
Maribor: Pirić, Milec, Ivković, Peričić, Viler, Vrhovec, Cretu, Hotić, Kotnik (od 80. Požeg Vancaš), Kronaveter, Tavares (od 87. Mešanović).
AIK: Linner, Granli, Karlsson, Mets, Adu, Saletros (od 79. Lindkvist), Lundstrom, Larsson, Elyounoussi, Sigthorsson (od 62. Ogbuke), Goitom.

Mariborčani, ki so med drugimi pogrešali Aleksandra Rajčevića in Luko Zahovića, so delno uresničili želje pred tekmo. Želeli so si zmago, a brez prejetega zadetka, toda 12-kratni švedski prvak, ki je nazadnje večji evropski uspeh dosegel v sezoni 2012/13, ko je igral v skupinskem delu evropske lige, je v Ljudskem vrtu prišel do pomembnega zadetka. Tako izbrance Darka Milaniča na Švedskem čaka težko delo.

Mariborčani so tekmo odlično začeli in povedli v šesti minuti, ko je zadel Rok Kronaveter po akciji Andreja Kotnika, Dina Hotića in Marcosa Tavaresa. Uvodni pritisk Maribora so počasi Švedi izničili in izenačili v 28. minuti. Andrej Kotnik je izgubil žogo na polovici gostov, sledila je dolga podaja Sebastiana Larssona v konico napada, kjer je Eritrejec Henok Goitom žogo dobro sprejel in malce z leve strani kazenskega prostora zadel z diagonalnim nizkim strelom. V 32. minuti je pri Švedih zagrozil še Tarik Elyounoussi, ko je bil na mestu Kenan Pirić, na drugi strani je takoj zatem dvakrat poskusil Hotić. V 38. minuti je Kronaveter podal iz kota z desne strani, z glavo pa je Mariborčane v novo vodstvo popeljal Saša Ivković.

V drugem polčasu je prvo lepšo priložnost zapravil Hotić, ki je v 61. minuti sprožil z 18 metrov malce z desne strani, izkazal pa se je švedski vratar. V 64. minuti je po kotu malce znotraj kazenskega prostora sprožil Kotnik, a je zgrešil cilj. Kotnik je poskusil tudi v 70. minuti, a žogo poslal čez prečko. Že v tretji minuti sodniškega dodatka je Kronaveter poskusil iz prve, a je vratar gostov dobro posredoval Švedi, ki so imeli več kot 500-glavo podporo, pred tekmo so se navijači tudi spopadli s policijo, ki je morala uporabiti solzivec, sicer večinoma niso bili posebej nevarni, a na koncu iztržili tudi zanje ugoden izid.

V primeru uspeha bo Maribor v tretjem krogu kvalifikacij igral z boljšim iz dvoboja Bate Borisov - Rosenborg. Bate je doma slavil z 2:1.

Tekst: STA/PDo