19.03.2025 | A
V prvi obračun za obstanek v ligi B z jasnim ciljem

Slovenska nogometna reprezentanca bo v četrtek ob 20.45 v Bratislavi igrala prvo tekmo za obstanek v ligi B UEFA Lige narodov. Tekmec izbrancev Matjaža Keka bo Slovaška, cilj pa je jasen, obstati v drugem razredu tega tekmovanja. Povratna tekma bo v nedeljo ob 20.45 v Stožicah.

Slovenci, ki so naknadno po napadalcu Blažu Kramerju medse poklicali še vezista Tamarja Svetlina in vratarja Martina Turka, so v skupini B3 UEFA Lige narodov osvojili tretje mesto, potem ko zbrali osem točk v družbi Norveške, Avstrije in Kazahstana. Na drugi strani je bila Slovaška druga v skupini C1, boljša od nje je bila Švedska, za njo pa sta zaostali Estonija in Azerbajdžan.

Slovaška, ki bo pogrešala nekaj nogometašev na čelu s prvim napadalcem Davidom Strelcem, je na lestvici Mednarodne nogometne zveze 41., Slovenija pa 55. Ekipi sta se doslej merili že devetkrat, Slovenci imajo tri zmage, Slovaki dve, štiri tekme pa so se končale brez zmagovalca. Tudi zadnji dve v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022.

"Čaka nas zelo zanimiv dvoboj proti reprezentanci, ki jo zelo spoštujem. Pokazala je svojo kakovost, opozorila nase na evropskem prvenstvu, tako da nas čaka zelo zahteven dvoboj. Jasno pa je, da je naša želja ta, da ostanemo mi v ligi B," je na novinarski konferenci na Slovaškem povedal Matjaž Kek. Ta vsaj na četrtkovi tekmi ne bo mogel računati na Svita Sešlarja zaradi težav z zvinom gležnja, zelo verjetno je za oba obračuna odpadel Andraž Šporar, zaradi bolezni pa je Igorja Vekića zamenjal Martin Turk. Zaradi kartonov bo tekmo v Bratislavi izpustil Adam Gnezda Čerin.

"Oboji imamo nekaj težav, ampak je to lahko samo priložnost za novega igralca. Prepričan sem, da nas bodo ti novi igralci naredili še boljše," je poudaril selektor. Dodal je, da je obstanek v ligi B velik izziv, a da je zanj najpomembnejši vsak naslednji korak, "to je jutrišnja tekma, potem pa bomo razmišljali o nedeljski v Ljubljani in tako naprej".

Nanizal je tudi nekaj pohval na račun slovaške vrste, ki bo brez nekaj ključnih nogometašev, tudi brez Juraja Kucke, ki je končal kariero: "Če pogledate njihov seznam, so to imena, ki igrajo v dobrih ligah, so odlično vodeni, tudi na EP so odigrali fantastično. To je ekipa z glavo in repom, ima svoj način igranja in je dobro do zdaj igrala tudi v ligi narodov."

Timi Max Elšnik je povedal, da imajo vsi podobna pričakovanja: "Dve težki tekmi v treh dneh. Tekmec je po meri, vemo, kaj je cilj, to je zmagati in obstati v ligi B. Ne bo pa šlo brez prave želje, energije oziroma če ne gremo na glavo. Gremo na zmago."

Vezist Crvene zvezde je dodal, da bo moralo za zmago delati celotno moštvo: "Mislim, da ima Slovenija ogromno kakovosti. Vemo, kaj pomeni v evropskem nogometu Benjamin Šeško, ni pa vse na njem. Moramo tudi mi garati, da on dobi prave žoge. Z najboljšim vratarjem na svetu Janom Oblakom smo bili že na evropskem prvenstvu trd oreh za vsakogar, tudi za močnejše od Slovaške."

Šestindvajsetletni nogometaš je poudaril, da je treba znova pridobiti samozavest in lakoto po uspehu: "Slovaška ima tudi zelo dobre posameznike, ampak smo jih dobro analizirali, ne bomo pa izdali našega načrta. Moramo pa iti pametno v tekmo, čaka nas še povratna tekma. Ne smemo se zaleteti, saj lahko tako več izgubimo, kot dobimo."

Elšnik bo v zvezni vrsti tokrat brez kaznovanega standardnega partnerja Gnezde Čerina: "Vemo, da je motor ekipe, teče vseh 90 minut, to energijo bomo morali nadomestiti drugi. So pa tu tudi drugi fantje, ki igrajo v dobrih klubih in zdaj je priložnost, da to zagrabijo z obema rokama in pomagajo k dobremu izidu."

Tekma bo na stadionu Tehelne pole, ki sprejme dobrih 22.000 gledalcev. Sodili jo bodo Italijani Maurizio Mariani, Daniele Bindoni in Alberto Tegoni.

Tekst: STA/PDo
Foto: M24.si

SORODNE NOVICE

  • 27.06.2025 | A
    Petar Stojanović okrepil varšavsko Legio
    Slovenski nogometni reprezentant Petar Stojanović je podpisal triletno pogodbo s poljskim velikanom Legio Varšava, so potrdili na spletni strani kluba.
  • 23.06.2025 | A
    Jaka Bijol postal član Leeds Uniteda
    Nogometni klub Leeds United, ki se je vrnil v elitno angleško ligo, je na svoji spletni strani tudi uradno potrdil nakup slovenskega reprezentančnega branilca Jake Bijola. Šestindvajsetletni Slovenec je z novimi delodajalci podpisal petletno pogodbo.
  • 11.06.2025 | A
    Zmagi pozitivna popotnica za jesenski začetek kvalifikacij
    Slovenska nogometna reprezentanca je končala junijski cikel z dvema zmagama. V gosteh je prejšnji teden ugnala Luksemburg, v torek pa v Celju še Bosno in Hercegovino in si s tem pripravila lepo popotnico pred jesenskimi kvalifikacijami za svetovno prvenstvo 2026. Selektor Matjaž Kek pa vseeno opozarja, da morajo še na višjo raven.
  • 10.06.2025 | A
    Mojstrovina Verbiča in prvenec Vombergarja za prvo zmago proti BiH
    Slovenska nogometna reprezentanca je v Celju igrala prijateljsko tekmo z Bosno in Hercegovino ter slavili z 2:1 (0:0). Za Slovenijo, ki je v petek v Luksemburgu zmagala z 1:0, je v 63. minuti zadel Benjamin Verbič, v 89. pa z bele pike Andres Vombergar.
  • 10.06.2025 | A
    Pomembne informacije pred tekmo z Bosno in Hercegovino
    Slovenska nogometna reprezentanca se bo danes ob 18:00 v Celju pomerila z reprezentanco Bosne in Hercegovine. Nogometna zveza Slovenije (NZS) je za obiskovalce pripravila posebne napotke, ki vam bodo olajšali prihod na prizorišče tekme in izboljšali navijaško izkušnjo.
  • 10.06.2025 | A
    Ugodna ponudba paketnih vstopnic za kvalifikacije za SP 2026
    Kot v preteklih letih je Nogometna zveza Slovenije tudi tokrat pripravila ugodno ponudbo za navijače, ki bodo Slovenijo podpirali na vseh treh domačih tekmah. Začenja se namreč prodaja paketnih vstopnic za domače kvalifikacijske tekme slovenske reprezentance v letu 2025 v sklopu kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026.
  • 10.06.2025 | A
    V prodaji vstopnice za začetek kvalifikacij
    Septembrski uvod v kvalifikacije za SP 2026 bo za Slovenijo vse prej kot preprost. V Stožice prihaja Švedska, ki je Slovenijo v Ljubljani nazadnje porazila. Vstopnice so že v prodaji.
  • 09.06.2025 | A
    Dvoboji z reprezentancami nekdanje Jugoslavije vedno prinašajo določeno napetost
    Slovensko nogometno reprezentanco v torek ob 18. uri na stadionu Z'dežele v Celju čaka prijateljska tekma z reprezentanco Bosne in Hercegovine. Selektor Matjaž Kek pred dvobojem poudarja, da tekme z reprezentancami nekdanje Jugoslavije vedno prinašajo določeno napetost.
  • 08.06.2025 | A
    Novi obrazi so pokazali pravi karakter
    Slovensko nogometno reprezentanco v torek v Celju čaka še zadnja pripravljalna tekma pred začetkom jesenskih kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. Po zmagi v Luksemburgu se bodo varovanci Matjaža Keka tokrat pomerili z Bosno in Hercegovino.
  • 07.06.2025 | A
    Nimamo tako kratke klopi, kot morda včasih mislimo
    Reprezentanca Slovenije je z golom Tamarja Svetlina dobila pripravljalno tekmo z Luksemburgom. Kako sta srečanje doživela selektor Matjaž Kek in junak zmage Tamar Svetlin?

DELI NA