Koper brez možnosti v povratni boj

Koprčani so v uvodni kvalifikacijski preizkušnji za nastop v Ligi prvakov visoko izgubili z zagrebškim Dinamom. Prva tekma se je končala s 5:1 za hrvaškega prvaka. Visok poraz pa je botroval tudi k odločitvi, da Miran Pavlin zaključi svojo aktivno športno pot.

Da se Okčičevim varovancem ne bo lahko zoperstaviti zagrebškemu velikanu, je bilo jasno že pred krstnim bojem v kvalifikacijah za Ligo prvakov. Sicer so prvi zadeli – do vodstva jih je pripeljal nekdanji 'Zmaj' Davor Bubanja, kar pa ni bilo dovolj za ugoden razplet celotnega dvoboja.

Slovenski državni in superpokalni prvaki so si v prvi tekmi drugega kroga kvalifikacij ob izidu 5:1 (2:1) skoraj da že zaprli vrata pred napredovanjem. Vseeno pa Koprčane na povratni tekmi v Novi Gorici, ki bo čez natanko teden dni, čaka novih 90 minut, kjer lahko popravijo vtis. Na Maksimiru je sprva kazalo bolje slovenskemu predstavniku, ki je ob dobrem preigravanju hrvaške obrambne vrste, v izvedbi mladega napadalca in kasnejšega strelca ter Mitje Brulca in Mirana Pavlina, ki je pričel akcijo, z golom Bubanje od 11. minute vodil z 1:0.

Tudi nadaljevanje je prineslo napadalni obalni nogomet, usodno napako pa so Okčičevi varovanci naredili v obrambi, ki je imela preveč lukenj, prazen prostor pa so s pridom izkoristili Mario Mandžukić, ki je v 31. minuti izid izenačil, rezultat polčasa pa je postavil Miroslav Slepička. A to je bil le uvod v zagrebško razigrano enajsterico in hkraten koprski razpad sistema, ki je v drugem polčasu prejel še tri gole. Med strelce se je znova vpisal Mandžukić, natančna pa sta bila še Sammir in Etto.

Sicer pa vratar Dimana Tomislav Butina ni ostal popolnoma brez dela. Nevarni so bili Danijel Marčeta, Brulc, ter Pavlin, ki je v 21. minuti meril mimo leve vratnice, a je bil zagrebški čuvaj mreže vselej zanesljiv. Ravno visok poraz je 38-letnega Gorenjca tako ujezil, da je po tekmi napovedal svoje slovo. "Hoteli smo uresničiti naše evropske ambicije, a nam ni uspelo. To je bila moja zadnja tekma."

Nekoliko več dela je imel Ermin Hasić, ki so mu 'plavi' petkrat zatresli mrežo. Izhodišče pred povratnim dvobojem ni takšno, kot bi si ga želeli, vseeno pa moštvi čaka še povratnih 90. minut. Srečanje bodo odigrali v Novi Gorici, prihodnji torek, 20. julija ob 20.15 uri.

Tekst: Andreja Potočnik