08.07.2025 | Sodniki
Slovenec dva zaporedna večera kot video sodnik na ženskem Euru

Na ženskem evropskem prvenstvu v Švici je danes na sporedu sedmi igralni, v vlogi video sodnika (VAR, AVAR) pa bo na zboru najboljših izbranih vrst nežnejšega spola v dveh zaporednih večerih deloval Alen Borošak iz MDNS Maribor. Sedemintridesetletni specialist upravljanja s tehnologijo VAR bo danes v za Zürichom in Ženevo tretjem največjem mestu- Basel-  kot glavni video sodnik upravljal s tehnologijo VAR na dvoboju skupine C med Nemčijo in Dansko (18h), ki jo bo vodila 40-letna glavna sodnica Catarina Campos iz Portugalske. Našemu sodniku bo asistiral pomočnik video sodnika Tiago Bruno Lopes Martins iz Portugalske (AVAR).

Spomnimo, da je Rade Obrenović 9. marca 2023 na stadionu St. Jakob Parku v Baslu (38.512 sedežev) premierno sodil v zaključnih izločilnih dvobojih evropskih pokalov, ko je na prvi tekmi osmine finala Konferenčne lige v mestu blizu švicarsko-francosko-nemške tromeje uveljavljal Pravila igre na dvoboju med ekipama Basel 1893 in Slovanom iz Bratislave.

Že jutri ob 18. uri pa bo imel Alen Borošak novo zadolžitev v največjem mestu Švice, ko bo na svoji tretji tekmi ženskega EP z Lopes Martinsom zamenjal vlogi. Slovenec bo opravljal naloge pomočnika video sodnika (AVAR) na dvoboju skupine D med Anglijo in Nizozemsko. Tekmo v severozahodnem delu Züricha na stadionu Letzigrund z 26104 sedeži, ki vsako leto gosti finale atletske diamantne lige in na katerem so bile tri tekme skupine C na EP 2008 (Romunija-Italija, Romunija-Francija, Francija-Italija), bo s piščalko upravljala 44-letna Edina Alves Batista iz Brazilije (FIFA od 2016). Kot zanimivost omenimo, da je na stadionu Letzigrund  21. septembra 2023 mednarodni sodnik David Šmajc (FIFA od 2022) sodil prvič v skupinskem delu Uefa konferenčne lige dvoboj Lugano- FK Bodø/Glimt.

Nazadnje je bila na stadionu v Zürichu Staša Špur, ki je 5. aprila 2024 opravljala naloge druge pomočnice na kvalifikacijski tekmi lige B1 za evropsko prvenstvo med Švico in Turčijo, ki jo je vodila portugalska sodniška ekipa.

Tekst: NZS/ ŽD

Foto: Uefa

SORODNE NOVICE

  • 07.07.2025 | Sodniki
    Sodniki talenti na IberCup Estoril turnirju na Portugalskem
    Za tem, ko so se aprila na štiridnevnem turnirju IberCup Cascais na Portugalskem mudili Tajda Hlebec, Kaja Škrban in Nik Jošt, se je pretekli teden v državi ob Atlantskem oceanu nahajal tercet sodnikov iz progama "mentorji in talenti". V kraju Estoril, kjer je med leti 1984-1996 potekala dirka Formule1 za Veliko narado Portugalske so bili šestindvajsetletna Jernej Jozič iz Vrhnike in Blaž Prelog iz Ptuja ter dvajsetletni Miha Omejc Burger iz Kranja, ki so se v sklopu projekta EU Erasmus Sport #Sojenje onkraj meja# udeležili turnirja IberCup Estoril.
  • 06.07.2025 | Sodniki
    Staša Špur začenja ženski Euro v Švici
    Na ženskem EP (UEFA Women's Euro) v Švici se je včeraj pričel drugi krog tekmovanja, kjer se v štirih skupinah meri najboljših 16 ženskih izbranih vrst na stari celini. Šesti igralni dan pa bo na dvanajsti tekmi prvenstva prvič na delu tudi pomočnica sodnice Staša Špur (36). Slovenka bo jutri zvečer v drugem največjem švicarskem mestu opravljala vlogo druge pomočnice glavni sodnici Ivani Martinčić iz Koprivnice na tekmi skupine B med Portugalsko in Italijo v Ženevi.
  • 05.07.2025 | Sodniki
    Sodniške smernice za NK Jesenice in NK Krško
    Drugi vikend v avgustu bodo oživele zelenice v 2. slovenski nogometni ligi, kjer bo šestnajst klubov tekmovalo v 35. sezoni drugega najmočnejšega klubskega tekmovanja v Sloveniji. Za štirinajst nastopajočih klubov je sodniški oddelek v sodelovanju z licenčnim in tekmovalnim sektorjem NZS konec marca že organiziral predavanje o praktični uporabi Pravil, nova člana 2. SNL pa sta ob začetku priprav imela tudi sestanek s predavanjem na temo sodniških zadev.
  • 03.07.2025 | Sodniki
    Alen Borošak začenja žensko EP kot AVAR sodnik
    Včeraj se je z dvobojema med Islandijo in Finsko v Thunu in Švico ter Norveško v Baslu pričelo 14. Žensko evropsko Prvenstvo (UEFA Women's Euro) v Švici. Drugi igralni dan bo na turnirju najboljših 16 ženskih izbranih vrst prvič na delu tudi video sodnik Alen Borošak (37) iz Spodnjega Dupleka. 
  • 02.07.2025 | Sodniki
    Konstitutivna seja komisije NZS za sodniške zadeve
    Za tem, ko je IO Nogometne zveze Slovenije potrdil sestavo svetovalnih komisij za mandatno obdobje 2025- 2029, je včeraj na sedežu krovne nogometne organizacije na Brdu pri Kranju potekala konstitutivna seja članov komisije za sodniške zadeve, ki jo je vodil predsednik David McDowell.
  • 27.06.2025 | Sodniki
    V 1/8 finala klubskega SP Vinčić na Benfica- Chelsea
    V Severni Ameriki se po koncu skupinskega dela tekmovanja jutri pričenjajo izločilni boji šestnajst najboljših moštev na svetovnem klubskem prvenstvu (Fifa Club World Cup). Pri mednarodni nogometni zvezi (FIFA) so sporočili, da bo po sojenju  na zahodni obali ZDA v južni Kaliforniji, ko sta se v predmestju Los Angelesa na stadionu Rose Bowl v Pasadeni pomerila River Plate in Monterrey, jutrišnji "evropski" obračun osmine finala v Charlottu med ekipama Benfica- Chelsea nadzorovala slovenska sodniška ekipa, ki ji bo poveljeval Slavko Vinčić (45).
  • 27.06.2025 | Sodniki
    Naš sodnik in kontrolor sojenja na Futsal weeku U19
    Zadnjo soboto smo poročali o udeležbi naših predstavnikov na ženskem in moškem reprezentančnem turnirju za pokal Futsal week v Poreču, tudi v tem tednu pa na zahodu Istre poteka nov turnir mladinskih reprezentanc, na katerem poleg slovenske futsal izbrane vrste do 19 let, iz dežele na sončni strani Alp prihajata tudi mednarodni slovenski sodnik in analitik sojenja. FIFA sodnik Aleš P. Močnik (38) iz Šenčurja, ki je poleg Dejana Veseliča iz Žalca eden od dveh Slovencev uvrščenih med 36 elitnih evropskih sodnikov dvoranskega nogometa, predsednik strokovnega odbora za Futsal in nekdanji mednarodni sodnik med leti 1996-2006 Silvo Borošak (63) iz Spodnjega Dupleka pa je eden izmed petih kontrolorjev sojenja.
  • 24.06.2025 | Sodniki
    Uefa mini dokumentarec #Ko je črta prestopljena#
    Ko je črta prestopljena #When The Line Is Crossed# je originalni mini dokumentarec UEFA, ki se osredotoča na različne pritiske in nasilje, s katerimi se soočajo sodniki skozi svojo kariero. Izražanje nestrpnosti in sovražni govor proti sodnikom je eden od glavnih razlogov, zakaj mnogi prenehajo s sojenjem in zapustijo nogomet.
  • 22.06.2025 | Sodniki
    Sodniški tečaj z E-učenjem opravilo 12 kandidatov
    Na prvi poletni in najdaljši dan v letu je bil včeraj še drugič letos organiziran SpletniOnlineSodniškiTečaj za nove sodnike. V povezavi s strateškim načrtom za pridobivanja sodniškega kadra je izobraževalni program s teoretičnim delom sodniškega izpita in metodo E-učenja, od 23 prijavljenih uspešno opravilo 12 udeležencev med katerimi sta bili tudi 2 dekleti.

DELI NA